Taksim saldırısını kim yaptı?

Dün sabah saatlerinde İstanbul İstiklal caddesini kana bulayan canlı bombanın kimliği DNA testi sonucunda belli oldu. Canlı bombanın teşhisi ailesi tarafından da yapıldı. Saldırıyı hangi örgüt yaptı?

Peki, İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde Gerçekleşen Patlamaya Neden Olan Canlı Bomba Kim?

Patlamadan hemen sonra başlayan detaylı soruşturmalar sonucunda canlı bombanın kimliği belli oldu. Saldırgan 1992 doğumlu ve Gaziantep’te doğmuş. Saldırganın IŞİD terör örgütüne mensup olduğu belirtiliyor.

Canlı bombanın kimliği nüfusa kayıtlı Mehmet Öztürk olarak ifade edildi.

Karar gazetesinin verdiği bir bilgiye göre, Canlı bomba olan Mehmet Öztürk polis kayıtlarında da geçiyor. Saldırgan ‘terör nitelikli’ kayıp şahıs olarak kayıtlarda yer alıyor. Ailesinin kayıp olduğunu bildirdiğinde ise saldırgan 18 yaşında idi.

Sponsorlu
İstanbul İstiklal Caddesi'nde canlı bomba saldırısı
İstanbul İstiklal Caddesi’nde canlı bomba saldırısı sırasında bölgede bulunan bir kadın ağlayarak bölgeden uzaklaştı.

Saldırgan Hangi Örgüte Mensup?

Canlı bomba Mehmet Öztürk, belirli bir süre boyunca bir turist kafilesini takip ettikten sonra vücuduna bağlı olan bombanın pimini çekti. Saldırganın IŞİD terör örgütüne üye olduğu iddia edildi. Fakat henüz IŞİD’den bir açıklama gelmedi.

patlama istanbulAyrıca patlamadan bir süre sonra Mehmet Öztürk’ün Gaziantep’teki evinde polisler tarafından arama yapıldı. Fakat teröristin evinde herhangi bir suç teşkil eden bir şey bulunamadı. Patlamanın yaşandığı caddedeki saldırganın cesedinden alınan görüntülerle Öztürk’ün fotoğrafı karşılaştırıldı.

Daha önce herhangi bir suç dosyası bulunmayan Mehmet Öztürk’ün istihbarat kayıtlarında terör niteliklik şahıs olarak geçmesi dikkat çekici.

Canlı Bombanın Fotoğrafı

İstiklal caddesindeki patlamayı gerçekleştiren Mehmet Öztürk
İstiklal caddesindeki patlamayı gerçekleştiren Mehmet Öztürk

ŞOK İDDİA! DAVUOĞLU’NUN BELİRTTİĞİ LİSTEDE İSMİ VARDI!

Başbakan Davutoğlu’nun ‘Eylem yapmadan tutuklayamayız’ dediği listede Mehmet Öztürk’ün olduğu iddia edildi.