İstihbarat: ‘Özerk’ yapay zeka ajanlarına yönelik acele Silikon Vadisi’ni sardı

17 Temmuz – Siri ve Alexa gibi sanal asistanların sahneye çıkışından yaklaşık on yıl sonra, daha fazla özerkliğe sahip yeni bir AI asistan dalgası, ChatGPT ve rakiplerinin arkasındaki teknolojinin en son sürümü tarafından destekleniyor.

GPT-4 veya benzer modelleri çalıştıran test sistemleri, Silikon Vadisi yapay zekadaki gelişmelerden yararlanmak için yarışırken milyarlarca dolarlık yatırım çekiyor. Genellikle “ajan” veya “yardımcı pilot” olarak adlandırılan yeni asistanlar, bir insan tarafından komuta edildiğinde, yakın denetim gerektirmeden daha karmaşık kişisel ve iş görevlerini yerine getirme sözü veriyor.

MultiOn şirketi bir AI aracısının beta testini yapan geliştirici Dev Gark, “En üst düzeyde, kişisel AI arkadaşınız olmasını istiyoruz” dedi.

Tony Stark’ın Iron Man filmlerindeki temel yapay zekasına atıfta bulunarak, “Hizmetlerinizin çoğuna bağlamak istediğimiz Jarvis’e dönüşebilir,” diye ekledi. “Bir şey yapmak istiyorsanız, yapay zekanızla konuşursunuz ve o sizin için bir şeyler yapar.”

Sektör, bilimkurgunun göz kamaştıran dijital asistanlarını taklit etmekten hâlâ çok uzakta; Örneğin, Cork’un temsilcisi DoorDash’te hamburger siparişi vermek için internette gezinirken, diğerleri yatırım stratejileri geliştirebilir, Craigslist’te buzdolabı satan kişilere e-posta gönderebilir veya geç kalanlar için iş randevularını özetleyebilir.

Temsilciler için yapay zeka geliştiren OpenAI rakibi General Intelligent’in CEO’su Kanjun Qiu, “İnsanlar için kolay olan birçok şey bilgisayarlar için hala inanılmaz derecede zor” dedi.

“Patronunuzun önemli bir müşteri grubuyla bir toplantı planlamanıza ihtiyacı olduğunu varsayalım. Bu, AI’nın karmaşık muhakeme becerilerini içerir – müşterilerle çalışırken gereken dikkatli iletişimi sürdürürken herkesin isteklerini yerine getirmesi, çatışmaları çözmesi gerekir.”

Reuters röportajlarına göre endüstri, sayısız bilişsel görevde insanlara eşit veya onları geçebilen yapay genel zekaya (AGI) doğru ilerlerken, ilk çabalar gelecekte giderek daha gelişmiş ve özerk ajanlardan gelebilecek şeylerin sadece ince bir tadı. . İki düzine girişimci, yatırımcı ve yapay zeka uzmanı.

Yeni teknoloji, GPT-4, bireysel geliştiriciler, Microsoft (MSFT.O) ve Google ana Alfabesi (GOOGL.O) gibi büyük kazananlar ve sözde temel modeller de dahil olmak üzere birkaç yeni girişim dahil olmak üzere yardımcılara koştu. .

Bir girişimin adını vermek gerekirse, Inflection AI, Haziran sonunda 1,3 milyar dolar topladı. Kurucu ortakların podcast’ine göre, bir rehber olarak hareket edebilen veya uçuş borcu ve seyahat gecikmesinden sonra bir oteli güvence altına alma gibi görevleri yerine getirebilen kişisel bir asistan yaratıyor. Reid Hoffman ve Mustafa Süleyman.

READ  Kar fırtınası Kanada'yı elektriksiz bir şekilde vururken iki kişi öldü

415 milyon dolar toplayan bir AI girişimi olan Adept, ticari faydalarını öne sürüyor; Çevrimiçi olarak yayınlanan bir demo, teknolojisini tek bir cümleyle nasıl isteyebileceğinizi ve ardından bir şirketin Salesforce müşteri-iletişim veritabanında kendi başına gezinmesini nasıl izleyeceğinizi gösteriyor; bunun bir insan için 10 veya daha fazla tıklama alacağını söylüyor.

Alphabet, Microsoft’un vizyonunun insanları otopilotlar yerine AI yardımcı pilotlarının kontrolüne sokmak olduğunu söyleyerek ajanla ilgili çalışma hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

1. Adım: İnsanlığın yok edilmesi

Qiu ve dört ajans geliştiricisi, kodlama ve pazarlama görevleri gibi daha dar alanlara odaklanarak çok adımlı görevleri güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilen ilk sistemlerin bir yıl içinde piyasada olmasını bekliyor.

Qiu, “Asıl zorluk, güçlü rasyonaliteye sahip sistemler oluşturmaktır” dedi.

Giderek daha fazla otonom yapay zeka aracılarına doğru yarış, geliştirici OpenAI’nin geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya sürüldüğünde yoğun bir sohbet robotu olan ChatGPT’nin arkasındaki modele güçlü bir yükseltme olan GPT-4’ün Mart ayında piyasaya sürülmesiyle hızlandı.

Yapay zeka ajanlarına odaklanan bir risk sermayesi şirketi olan CRV’de yatırımcı olan Vivian Cheng, GPT-4’ün öngörülemeyen gerçek dünyada gezinmek için gereken türden stratejik ve uyarlanabilir düşünmeyi kolaylaştırdığını söyledi.

Nispeten karmaşık muhakeme yeteneğine sahip aracıların ilk gösterimleri, önceden tanımlanmış hedeflere ve sonuçlara göre pizza satmak ve sipariş etmek gibi görevleri önceliklendirebilen ve yürütebilen BabyAGI ve AutoGPT açık kaynaklı projeleri oluşturan bireysel geliştiriciler tarafından Mart ayında geldi. önceki eylemler.

Görüşülen sekiz geliştiriciye göre, bugünün erken dönem temsilcileri yalnızca bir fikir kaynağı. Bir temsilcinin, bilgisayara veya ödeme bilgilerine tam erişim hakkı verilirse yanlışlıkla bir bilgisayarın sürücüsünü silebileceğini veya yanlış ürünü satın alabileceğini söylüyorlar.

Bunun yerine insan denetimli pilot bir ürün sunmayı seçen ChatGPT rakibi Perplexity AI’nın CEO’su Arvind Srinivas, “Bunun ters gidebileceği pek çok yol var,” dedi. “Yapay zekaya bir bebek gibi davranmalı ve onu bir anne gibi sürekli izlemelisiniz.”

Yapay zeka etiğine odaklanan birçok bilgisayar bilimcisi, insan önyargılarının kalıcılığından ve yanlış bilgi potansiyelinden gelebilecek yakın zarara işaret etti. Bazıları fütürist bir Jarvis görürken, diğerleri “2001: A Space Odyssey”deki cani HAL 9000’den korkuyor.

READ  Ay Tutulması, Dolunay ve Meteor Yağmuru: Bu Hafta Sonu 3 Uzay Etkinliği

Sinir ağları ve derin öğrenme üzerine yaptığı çalışmalarla “Yapay zekanın vaftiz babası” olarak bilinen bilgisayar bilimcisi Joshua Bengio, dikkatli olunmasını istiyor. Teknolojinin gelecekteki gelişmiş yinelemelerinin gelişebileceğinden ve kendi beklenmedik hedeflerine göre hareket edebileceğinden korkuyor.

Bengio, “Ringde tehlikeli olup olmadığını görmek için her etkinliği kontrol eden bir insan olmadan, suç teşkil eden veya insanlar için potansiyel olarak zararlı olan faaliyetlerle karşı karşıya kalıyoruz” dedi ve düzenleme çağrısında bulundu. “Bundan sonra bu sistemler bizden daha akıllı olabilir, ancak bu aynı ahlaki pusulaya sahip oldukları anlamına gelmez.”

Çevrimiçi olarak yayınlanan bir deneyde, anonim bir içerik oluşturucu, ChaosGPT adlı bir aracıyı “yıkıcı, güce aç, manipülatif bir yapay zeka” olarak tanımladı. Ajan, 5 adımlı bir plan oluşturdu, Adım 1: “İnsanlığı Yok Et” ve Adım 5: “Ölümsüzlüğe Ulaşın”.

Tarihin en ölümcül silahları hakkında araştırma ve bilgi depolama ve Twitter gönderilerini planlama tavşan deliği ortadan kalkıyor gibi görünse de, çok ileri gitmiyor.

Şu anda OpenAI’yi tüketici zararı endişeleri üzerine araştıran ABD Federal Ticaret Komisyonu, doğrudan özerk ajanslarla konuşmadı, ancak Reuters’i daha önce derin sahtekarlıklar ve AI hakkında pazarlama iddiaları üzerine yayınlanmış bloglara yönlendirdi. OpenAI’nin CEO’su, girişimin yasalara uyduğunu ve FTC ile işbirliği yapacağını söyledi.

“Kaya gibi aptal”

Varoluşsal korkular bir yana, iş potansiyeli çok büyük olabilir. Altta yatan modeller, biyolojik beynin yapısından ilham alan yapay sinir ağları kullanılarak internetten alınan metinler gibi çok büyük miktardaki veriler üzerinde eğitilir.

OpenAI, AI aracı teknolojisiyle çok ilgileniyor ve dört kişi planlarını açıklıyor. Konuyu açıklayan kişilerden biri olan Garg, OpenAI’nin sorunları tam olarak anlamadan kendi açık kaynak aracısını piyasaya sürme konusunda temkinli davrandığını söyledi. Şirket, Reuters’e yeni sistemleri piyasaya sürmeden önce sıkı testler yürüttüğünü ve kapsamlı güvenlik protokolleri geliştirdiğini söyledi.

OpenAI’nin en büyük destekçisi olan Microsoft, AI ajan endüstrisini hedef alan büyük silahlardan biridir.İş için yardımcı pilotSağlam e-postalar, raporlar ve sunumlar oluşturabilme.

CEO Satya Nadella, temel model teknolojisini Microsoft’un kendi Cortana’sı, Amazon’un Alexa’sı, Apple’ın Siri ve Google Assistant gibi ilk beklentilerin altında kalan dijital asistanlardan bir sıçrama olarak görüyor.

READ  OpenAI tarafından başlatılan iOS için ücretsiz ChatGPT uygulaması

Şubat ayında Financial Times’a “Hepsi taş gibi aptaldı. Cortana, Alexa, Google Asistan veya Siri olsun, hepsi işe yaramıyor” dedi.

Bir Amazon sözcüsü, Alexa’nın zaten gelişmiş AI teknolojisini kullandığını ve ekibinin asistanı daha verimli ve etkili hale getirecek yeni modeller geliştirdiğini söyledi. Apple yorum yapmaktan kaçındı.

Google, Asistanını da geliştirmeye devam ettiğini ve Dubleks teknolojisinin restoranların masa ayırmasına ve saatleri kontrol etmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Yapay zeka uzmanı Edward Grefenstedt ayrıca, “açık ortamlara uyum sağlayan kamu ajanları oluşturmak” için geçen ay şirketin araştırma kolu Google DeepMind ile birlikte çalıştı.

Bununla birlikte, görüşülen kişilerin bazılarına göre, yarı otonom aracıların ilk tüketici yinelemeleri çok çevik girişimlerden gelebilir.

Yatırımcılar atlıyor.

WVV Capital’den Jason Franklin, AI-Agent’ların iki eski Google beyin mühendisinin yatırımıyla mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Google Ventures, Mayıs ayında, iş üretkenliği için AI aracıları üreticisi olan Cognosis’te 2 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turuna öncülük etti ve Ocak ayında, ajan girişimi Arkifi’yi kuran Hesam Motlagh, Haziran ayında “oldukça büyük” bir ilk finansman turunu tamamladığını söyledi. .

AI hakkında haber bülteni yazan Matt Schlicht, ajanları ticarileştirmek için en az 100 ciddi projenin çalışıldığını söyledi.

“Girişimciler ve yatırımcılar otonom ajanslar konusunda çok heyecanlı” dedi. “Bu konuda bir sohbet robotundan daha heyecanlılar.”

San Francisco’dan Anna Tong ve Palo Alto’dan Jeffrey Dast; Kenneth Li ve Pravin Sir tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Anna Dong, teknoloji endüstrisi hakkında haber yaptığı San Francisco merkezli Reuters muhabiridir. San Francisco Standard’ta veri editörü olarak çalıştıktan sonra 2023’te Reuters’e katıldı. Dong daha önce teknoloji şirketlerinde ürün yöneticisi olarak çalıştı, Google’da kullanıcı içgörüleri üzerinde çalıştı ve çağrı merkezinin yönetilmesine yardımcı oldu. yapmak…

Jeffrey Tastin, teknoloji endüstrisi ve yapay zeka hakkında haber yaptığı San Francisco merkezli Reuters muhabiridir. 2014 yılında Reuters’e katıldı ve başlangıçta New York bürosundan havayolları ve seyahat hakkında yazdı. Dustin, Yale Üniversitesi’nden tarih derecesi ile mezun oldu. Lobiyi inceleyen ekibin bir parçasıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir