AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnce’nin Diyarbakır mitingi hakkında istihbarat aldığını ve katılanların HDP’li olduğunu MİT verilerine dayandırarak açıklamıştı.

Erdoğan’ın bu açıklaması rakiplerini ve mitinglerini istihbarat örgütüne izlettirdiği yorumlarına sebep oldu.

Erdoğan’ın bu sözleri akıllara ‘Muhalefetin mitinglerine katılanlar fişleniyor mu’ sorusunu getirirken, muhalefet kanadı ve vatandaşlar bu açıklamaya tepki gösterdi.

İnce, sosyal medya hesabından ‘istihbarat birimlerinin görevinin miting katılımcılarını takip olmadığını’ belirtirken vatandaşlar da attıkları tweetlerle, istihbarat birimlerinin siyasi çıkarlar için kullanılmasının yanlışlığını ele aldı.

Via Haber’in de gözlemlediğine göre, CHP mitingine katılan vatandaşlardan bazıları HDP bayraklarının yanı sıra Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflarını da taşıdı. Üstelik İnce konuşurken sık sık Demirtaş lehine özgürlük sloganlarının da atılması mitinge katılanlar arasında HDP’lilerin de olduğunu gösterdi.

Öte yandan, HDP’nin cezaevinde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için “teröristbaşı” ifadesini de kullanan Erdoğan, İnce’nin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etmesini sürekli olarak gittiği mitinglerde eleştirdi.

Erdoğan, “Şimdi ben buradan Bay Muharrem’e bir takım sorular sorayım. Asıl onların cevaplarını versin ki milletimiz kalibresini öğrensin. Mesela bu zat, Türkiye’nin terörle mücadelesi konusunda acaba ne düşünüyor? Düşünün terörist başını Edirne cezaevinde ziyaret eden bir kişiden ne bekleyebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

İnce’nin önceki gün Diyarbakır’da yaptığı mitingi eleştiren Erdoğan, “İşte Diyarbakır’da dün miting yaptı. İstihbarattan aldığım bilgi ne biliyor musunuz? Bu mitinge katılanların neredeyse tamamına yakını HDP’li. Bay Kemal’de Hakkari’ye gitmişti bir tane Türk bayrağı yoktu. Ama şimdi ders almışlar. Bunlar böyle. Kimlerle beraber oturup kalktıkları ortada. Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu” cümlelerini kurdu.

İnce’ye seçimlerde birinci çıkmazsa siyaseti bırakıp bırakmayacağını soran Erdoğan, “Fakat Bay Muharrem’e de fazla yüklemeyelim, zaten partisinde girdiği bütün yarışları kaybetmiş. Genel Başkanı Türkiye genelinde girdiği bütün seçimleri kaybetmiş, bu da parti içindeki seçimleri kaybetmiş. CHP’nin başında ki zata her seçimdeki yaptığım teklifi şimdi bu defa Muharrem İnce’ye yapıyorum. Seçimlerden birinci çıkamazsak siyaseti bırakacağım diyebiliyor musun? Madem iddialısın sen de aynı sözü ver. Ver de Bay Kemal rahatlasın” dedi.

MİT’in Görevi Nedir?

YeniÇağ gazetesinden Arslan Bulut, MİT’in görev tanımına ilişkin şunları söyledi:

“Gerçekten de MİT Yasası’nın dördüncü maddesinde MİT’in görevleri sayılırken son paragrafta, “Milli İstihbarat Teşkilatı’na bu görevler dışında görev verilemez ve bu teşkilat, devletin güvenliği ile ilgili istihbarat hizmetlerinden başka hizmet istikametlerine yöneltilemez” deniliyor. Sayılan görevler arasında, başka ülkelerdeki savaşan taraflardan birine silah yardımı yapmak gibi bir görev yok. Zaten istihbarat toplamak ve devletin ilgili birimlerinin çeşitli istihbarat ihtiyaçlarını karşılamak dışında MİT’in başka bir görevi yok.

MİT yasasında görevler sayılırken özetle, “Devletin milli güvenlik politikası ile ilgili planların hazırlanmasında esas olacak askeri, siyasi, iktisadi, ticari, mali, sınai, teknik, psikolojik ve güvenlikle ilgili istihbaratı devlet çapında toplamak, yürütmek; elde edilen istihbaratı Başbakan’a, Milli Güvenlik Kurulu’na ve gerekli resmi makamlara ulaştırmak, yaymak; istihbaratla uğraşan bütün daire ve kurumlar arasında koordinasyon sağlamak; psikolojik savunma icaplarını yapmak ve istihbarata karşı koymak” deniliyor.”

Fişleme Yapılıyor Mu?

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)

Erdoğan’ın yukarıdaki açıklamalarına baktığımızda MİT’in CHP mitingini yakından izlediği anlaşılıyor. İstihbarat’ın diğer muhalefet partilerinin mitingilerini de izlediği düşünülüyor.

Anlaşılan bu izleme Erdoğan’ı bilgilendirmek adına da yapılıyor.