Geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini açıklayan Mesud Barzani, ABD ile neden anlaşamadı?

Eski Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Mesud Barzani, ABD’nin bağımsızlık referandumunun ertelenmesi için sunduğu öneriyi neden kabul etmediğini açıkladı.

Barzani, Washington’dan ileri tarihteki olası bir referandum için destek garantisi istediklerini ama bunu alamadıklarını belirtti.

Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) eski lideri, Kürdistan Demokrat Partisi’nin başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumuna giden süreçte ABD’yle neden anlaşamadıklarını, ABD’nin kendilerine referandumu ertelemeleri için sunduğu alternatif önerideki bir ifadenin görüşmeleri kilitlediğini ve alternatifi bundan dolayı kabul etmediklerini açıkladı.

Sponsorlu

“Saygı Değil Destek İstedik”

ABD’nin, 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumuna saatler kala, Barzani’ye Birleşmiş Milletler ve İngiltere ile birlikte sunduğu alternatifte, Bağdat’la müzakereler yoluyla anlaşmaya öncelik verilmesi teklif ediliyordu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın gönderdiği mektupta, müzakerelerin başarısız olması halinde Washington’ın gelecekte ‘referandum düzenleme ihtiyacını tanıyacağı‘ kaydedilmişti.

Barzani, ABD’yle anlaşmazlıklarının tam da bu ifadeden kaynaklandığını açıkladı. Kürt lider, ABD’den gelecekteki bir referanduma ‘destek’ garantisi istediklerini ama bu teminatı alamadıklarını, dolayısıyla da alternatifi kabul etmediklerini belirtti.

CNN televizyonundan Christiane Amanpour’a röportaj veren Mesut Barzani, “Referandumu iki-üç yıl erteleyin. Bunu yaparsanız referandum sonuçlarına saygı duyarız‘ dediler. Biz de, ‘saygı’ yerine ‘destek ifadesini yazarsanız erteleriz dedik. Fakat ‘destek’ demediler ve bize destek sözü vermediler. Bu nedenle ikna olmadık ve ertelemenin daha fazla zarar vereceğine kanaat getirdik” cümlelerini kullandı.

Barzani, oylama öncesinde ‘ulusal iradeyi kaybetmek’ ile ‘Irak ordusunun statüsü tartışmalı bölgelere saldırma ihtimali karşısında toprak kaybetmek’ arasında bir tercihle karşı karşıya bulunduklarını da söyledi.

Mesut Barzani, “İrademizi kaybetmemiz, bazı bölgeleri geçici olarak kaybetmemizden çok daha büyük bir kayıp olurdu. İrademizi ve ulusumuzun umudunu kaybetmek ile bazı kayıplara göğüs germek arasında, halkımızın iradesini ve onurunu kaybetmemeyi seçtik” şeklinde konuştu.

Barzani’den ABD’ye ‘Derin’ Sitem!

ABD Genel Sekreteri Jeneratör Joseph Dunford Jr, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. 19 Ekim 2016

Bağdat’ın Haşdi Şabi ile Kerkük gibi tartışmalı bölgelerin kontrolünü almasını referandumdan önce de beklediklerini tekrarlayan Barzani, “Irak güçleri Kürdistan’a saldırdığında şaşırmadım. Beni çok şaşırtan şey ise, Amerika’nın terör listesinde olan kişilerin bize, Amerikan subaylarının ve yetkililerinin gözleri önünde Amerikan silahlarıyla saldırması oldu” eleştirisini yaptı.

Barzani, Peşmergenin IŞİD’le savaştaki rolü göz önünde bulundurularak ABD’den en azından tarafsızlık beklediklerini sözlerine ekledi.

Barzani son olarak, “Bize dostumuz olduklarını söyleyen kişilerin destek vereceğini veya en azından sessiz kalmayacağını umuyorduk. Fakat dağlarımızla yalnız olduğumuz açıktı. Peşmergeye destek vermemekle kalmadılar, Peşmerge onların silahlarıyla öldürülürken hiçbir şey yapmadan izlediler. Beni rahatsız eden şey bu” ifadelerini kullandı.