İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa etti. Peki yerine kim gelebilir?

İstanbul’un özerk olmasını isteyen belediye başkanı Topbaş, “Belediye başkanlığı görevimden bugün itibariyle istifa ettim. Partime hizmete devam edeceğim. Borçlu belediye bırakmıyorum. Herkese teşekkür ediyorum.” cümlelerini kullanarak istifa ettiğini açıkladı.

28 Mart 2004 tarihindeki yerel seçimlerde AK Parti’den aday olan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Kadir Topbaş, 2004’ten 2017’ye kadar bu görevi aralıksız sürdürmüştü.

Peki Kadir Topbaş Yerine Kim Gelebilir?

Topbaş’ın istifa etmesinden sonra herkes yerine kimin vekalet edeceğini merak ediyor. Aktarılan bilgilere göre, ‘vekalet bir başkan’ Belediye Meclisi tarafından seçiliyor. Başkan seçilebilmek için ‘meclis üyesi olmak’ şartı aranıyor.

Sponsorlu

İstanbul Valisi’nin çağrısıyla toplanacak olan meclis üyeleri arasından, her parti kendi başkan adayını belirleyecek. Perşembe günü yapılması beklenen oylamayla yeni başkan seçilecek.

Oylamaların 1. ve 2. turlarında üçte iki çoğunluk aranacak. Bu turlarda sonuç çıkmazsa, 3. turda salt çoğunlukla yeni başkan belirlenmiş olacak. Çoğunluk AK Partili üyelerde olduğu için yeni belediye başkanının da AK Partili olması tahmin ediliyor.

Topbaş’ın koltuğu için tahmin edilen 2 güçlü aday var. Birincisi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Birinci Başkan Vekili Ahmet Selamet. İkinci tahmin edilen Başkan Vekili ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayınbiraderinin damadı olan Göksel Gümüşdağ.  Kulislerde bu iki isimden birisinin 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na vekalet edeceği konuşuluyor. Bu tercihe en yakın olan isim ise Göksel Gümüşdağ olduğu tahmin ediliyor.

Kadir Topbaş Kimdir?

İstifa eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) eski Başkanı Kadir Topbaş

Artvin ilinin Yusufeli ilçesinde bağlı Altıparmak köyünde 1945 yılında doğan Topbaş, daha üç aylıkken İstanbul’a geldi. Topbaş orta öğrenimine Işık Lisesi’nde başlayıp İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır.

1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirmiş, 1974 yılında da Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuştur. Doktora tezini İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” başlığıyla tamamlamıştır.

Kadir Topbaş uzun yıllar serbest mimar olarak çalışmıştır. 1994–1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapmıştır. Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları da olmuş, Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu başkan yardımcılığı görevini yürütmüştür. Aynı zamanda bir süre aile şirketlerinin yönetiminde bulunmuştur.

Topbaş, 1996 yerel ara seçimlerinde Refah Partisi’nden Bakırköy Belediye Başkanlığı’na aday oldu ancak seçilememişti. 1999 Yerel Seçimleri’nde Fazilet Partisi’den Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul’a model olabilecek “Güzel Beyoğlu” projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği “Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon” çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.