Edirne F tipi cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın HDP Eş başkanlığına yeniden aday olmayacağını açıklaması ardından, yerini alabilecek olası isim olarak HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in adı geçiyor.

HDP kulislerinde, Eşbaşkan Selahattin Demirtaş’ın aday olmama kararını; “kendi durumunun belirsiz olması” ve “2019 seçimleri ya da olası bir erken seçimde partinin daha hazırlıklı olması” gerekçeleriyle aldığı belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Demirtaş’ın aday olmama iradesinin parti içinde kabul edilmesi durumunda ise HDP Eşbaşkanlığı için öne çıkan isimlerin başında HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen geliyor.

Bilgen, özellikle 4 Kasım’da pek çok milletvekilliğinin tutuklanmasının ardından partinin kamuoyunda görünür yüzü olarak görev almış, ancak kendisi de bir süre sonra benzer iddialarla tutuklanmıştı.

Bilgen’in tahliye olması sonrasında tekrar parti sözcülüğü görevine getirilmişti.

HDP içinde, Demirtaş’ın aday olmayacağını bir mektupla kamuoyuna açıklanması üzüntü ve saygıyla karşılanırken, aynı zamanda bunun bir “irade beyanı” olduğu değerlendirmesi de yapılıyor.

HDP’nin 11 Şubat’ta gerçekleştirilecek 3. Olağan Kongresi’nin öncesinde gerçekleştirilecek toplantılarda Demirtaş’ın söz konusu aday olmama iradesinin tartışılacağı ve son kararın HDP’nin yetkili kurulları tarafından verileceği belirtiliyor.

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen

HDP’nin dün başlayan ve bugün de devam edecek milletvekillerinin katılımıyla yapılan toplantının yanı sıra partinin yetkili kurulları da toplantılar gerçekleştirecek.

Söz konusu toplantılarda yeni döneme ilişkin nasıl bir politika izlenmesi, nasıl bir söylem kurulmasının yanı sıra aday olmama iradesine karşın yola Demirtaş’la mı, yoksa başka bir isimle mi devam edilmesi gibi konular ele alınacak.

HDP’nin Ocak ayı boyunca Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilecek 15 farklı konferansta parti tabanının bu konudaki görüşleri ele alınacak.

Ayhan Bilgen Kimdir?

Ayhan Bilgen, 1970 tarihinde Kars’ın Sarıkamış ilçesinde dünyaya geldi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu olan Bilgen, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır.

MAZLUMDER Ankara Şube Başkanlığı ve genel yönetim kurulu üyeliği görevini yürütürken, Mayıs 2006′da Mazlum-Der 7. Genel Kurulu’nda, iki yıl için genel başkanlığa seçildi.

Ayhan Bilgen, Özgür Gündem ve Evrensel Gazetelerinde de köşe yazarlığı yapmıştır.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Bin Umut Adayları kapsamında Konya’dan bağımsız milletvekili adayı olmuştu.

Son dönemde, demokratik anayasa üzerine çalışmalarıyla dikkat çeken Bilgen, 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde HDP’nin Adana Seyhan ilçesi başkan adayı olmuştur.

Haziran 2014’te HDP ikinci olağan kongresiyle Genişlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan yardımcılığına gelmiştir.

2014 senesinde toplanan Demokratik İslam Kongresi kurucularındandır.

7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimde 25. Dönem HDP Kars Milletvekili olarak TBMM’ye girmiştir.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimde Kars ilinden tekrar seçilerek 26. Dönem Kars Milletvekili olmuştur.

2015 Ağustos ayında HDP’nin ilk parti sözcüsü olarak görev almıştır.

Halen Kars Milletvekilliği ve HDP Parti Sözcüsü görevine devam eden Bilgen, 2015 Aralık Ayında İstanbul’da toplanan 2. Demokratik İslam Kongresi Koordinasyon Kuruluna seçilmiştir.

Öte yandan Bilgen, TBMM 26. Dönem TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Katip Üyesidir.

31 Ocak 2017 tarihinde Diyarbakır’da tutuklanan Ayhan Bilgen hakkında, terör örgütü üyesi olmak’, ‘Suç işlemeye alenen tahrik’ ve ‘Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma’ suçlarından 11 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.