ABD’li bir gazeteci ABD’nin Barzani’ye alternatif olarak sunduğu teklifi yazdı.

IKBY’de 25 Eylül’de gerçekleşen bağımsızlık referandumu öncesi ABD’nin Mesud Barzani’ye sunduğu alternatif referandum teklifinin ayrıntıları ortaya çıktı. Öneride ABD’nin Barzani’ye üç yıllık bir yol haritası teklif ettiği belirtiliyor.

Barzani’nin başında bulunduğu Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu %92,7 oy oranıyla ‘olumlu’ sonuçlanmıştı.

Amerikan Washington Post gazetesinden David Ignatius’un paylaştığı yazıda, “Washington, Kürt referandumunu yavaş çekimde bir araba kazası izlermiş gibi izledi” ifadesi yer aldı.

Ignatius’a göre; ABD, Barzani’ye üç yıllık bir yol haritası önerdi. Fakat yazıda ABD’nin 3 yıllık yol haritasının tam olarak ne olduğuna dair yeterince bilgi verilmedi.

ABD’li yetkililerin ‘zamansız’ ve ‘yavaş çekimde bir araba kazası’ olarak gördüğü referandumda Barzani kararlı bir tutum sergilemişti.

Ignatius’un Washington’un Kürtlere borçlu olduğunu da söylediği yazısında şu cümleler de yer aldı:

  • Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin ‘kötü bir zamanlama’ olarak değerlendirdiği referandumu Kürtler gerçekleştirdi, bu bir dostun acı dolu tarihine karşı bir seçimiydi. ABD’nin Kürtlere Bağdat ile diyaloglarında arabulucu olma borcu var. Buna başlamak için de en iyi yer Kürdistan’ın dünya ile iletişimi için uluslararası uçuşların sağlanacağı bir anlaşma.
  • Barzani için kurtarıcı bir alternatif olarak Dışişleri Bakanlığı (ABD), 3 yıllık bir yol haritası hazırlamış fakat Kürtler bu uzlaşmayı ‘bağımsızlık referandumunu’ gerçekleştirerek reddetti.
IRAK ordusuna ait tanklar

Washington Post’ta yayınlanan yazıda, Barzani’nin kalbinden yazılmış bir e-posta ile ABD’den ‘artan gerginliğe karşı müttefikleri ile birlikte’ destek istediği de söylendi. Ayrıca Barzani, Kürdistan’a karşı askeri tehditlere karşı ABD’nin pasif kaldığından dolayı da ‘endişelendiğini’ de söylemiş.