Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Afrin sınırına yakın bölgeleri bombalamasıyla birlikte operasyon başlatılmış oldu.

Harekatın başlamasından sonra sınırdan ve Afrin merkezden çekilen görüntülerde bombardımanın etkisi görülüyor.

Sınırda F-16’ların 6 adet noktayı hedef aldığı öne sürülürken, savaş uçaklarının Suriye’ye girmediği, sınırın sıfır noktasında hareket ettiği belirtiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afrin’de YPG/PYD’ye yönelik başlatılan operasyona ‘Zeytin Dalı Harekatı’ adını verdi.

PYD mevzilerine yönelik harekat bugün akşam saatlerinde hava bombardımanıyla başlamış, ÖSO milislerinin de Afrin’e karadan ilerlediği aktarılmıştı.

TSK, internet sitesinden harekata dair şu açıklamayı yaptı: “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır.” denildi.

Öte yandan Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e düzenlenen ‘Zeytin Dalı Harekatı’ Alman basınına da yansıdı.

Die Welt, harekâtın Türkiye ve ABD ilişkilerindeki gerilimi artırabileceğini belirtirken Deutsche Welle ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok riskli bir harekata onay verdiğini yazdı.

Die Welt: Türkiye’nin Suriyeye gerçekleştiği kara harekatı ‘fiilen’ başlamıştır

Zeit: Erdoğan Suriye Kürtlerine karşı kara harekatı başlattı

DW: Türkiye Cumhurbaşkanı çok riskli bir askeri harekatı onayladı

Ayrıca harekatın başlamasından saatler sonra Türkiye’nin yakın zamandaki en önemli iki müttefiki Afrin konusunda şaşırtıcı açıklamalar yaptı.

Rusya ve İran’dan Afrin’deki ‘Zeytin Dalı Harekatına’ ilişkin açıklama yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin harekât başlattığı Suriye’nin Afrin bölgesindeki gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini ve bu konudaki haberleri endişeyle karşıladıklarını aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Harekatın yapıldığını endişe ile öğrendik, itidal çağrısı yapıyoruz” denildi.

İran Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de gerçekleştirilebilecek herhangi bir kara harekâtının 29-30 Ocak’ta Soçi’de yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni etkileyebileceği konusunda uyardı.

Bakanlığın görüşmeye dair yaptığı açıklamada, “20 Ocak 2018’de Rusya Genelkurmay Başkanı ve Rusya Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı Valeriy Gerasimov ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti” denildi.

Sputnik tarafından aktarılan bilgiye göre, açıklamada, Gerasimov ve Dunford’un gerçekleştirdiği görüşmede ‘Suriye’deki durumun yanı sıra karşılıklı çıkar teşkil eden diğer konuların ele alındığı’ belirtildi.

İran Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de gerçekleştirilebilecek herhangi bir kara harekâtının 29-30 Ocak’ta Soçi’de yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni etkileyebileceği konusunda uyardı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabir Ensari, Türkiye’nin hazırlıklarına devam ettiği Afrin operasyonu konusunda basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, şu cümleleri kurdu:

“Herhangi bir kara harekatı kongreyi olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir. Suriye’deki ateşkesin garantör ülkelerinin (Rusya, Türkiye ve İran) böyle bir şeyin olmaması için harekete geçeceklerini umarız.”


Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stefan Dujarric, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyon hazırlığının endişe yarattığını belirtmişti.

Stefan Dujarric, Bölgede gerilimin tırmandırılmasından kaçınılması gerektiğini söylemişti.

ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert, “Türklere çağrımız böyle bir harekete geçmemeleri yönündedir” cümlesini kurmuştu.