Suudi Arabistan merkezli Şarkul Avsat gazetesi, ABD öncülüğündeki IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon güçlerinin Suriye’deki müttefiği olan ve çoğunluğunu YPG’lilerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile yaptığı anlaşmanın detayları açıkladı.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin SDG ile anlaşmasında müttefiklerini koruma taahhüdü ile anlaşmanın iki yılda bir yenilenmesi şartları yer alıyor.

Rudaw’ın aktardığı bilgilere göre YPG ve SDG’ye yakın kaynaklara dayandırılan haberde, taraflar arasında sağlanan anlaşma, uluslararası koalisyonun Suriye’deki müttefiklerini korumaya yönelik taahhüd ve bölgede güvenlik ile istikrarı sağlamak için onlarla birlikte hareket etmeyi içeriyor.

Anlaşmanın en dikkat çeken maddelerinin başında, anlaşmanın aşamalı olarak her iki yılda bir yenilenmesi ve “dışardan saldırı ve tehditlere karşı SDG’nin savunulması” maddeleri geliyor.

SDG ile diğer güvenlik güçlerine verilen desteğin sürdürülmesi, iç güvenliği sağlamak ve askeri güçlerin entegre edilmesi ise anlaşmanın diğer maddelerini kapsıyor.

Anlaşma ayrıca, SDG ile güvenlik güçlerinin iki yıl boyunca finanse edilmesi için sabit bir bütçenin oluşturulmasını ve Fırat’ın doğusuna yönelik yeni bir programın yapılmasını içeriyor.

Bu durum, uluslararası koalisyon tarafından hazırlanan bir program ve yürütme mekanizması ile SDG’ye yönelik desteğin yenilemesi anlamına geliyor.

Uluslararası koalisyonun desteklediği SDG, 185 bin kilometrekarelik bir alana sahip olan Suriye topraklarının yüzde 28.2’sini oluşturan 52 bin 528 kilometrekarelik bir alanı kontrol ediyor.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, çarşamba günü yaptığı açıklamada, IŞİD’in yenilgisinin burada işlerinin bittiği anlamına gelmediğini kaydetmiş ve garanti altına alınan durumun “örgütün bir daha asla daha bir isyan hareketi olarak geri dönemeyeceği” olacağını söylemişti.