İstanbul’da bulunan bir gece kulübüne bir kişi noel baba kıyafetiyle silahlı saldırı düzenledi.

İstanbul Ortaköy’deki Reina adlı gece kulübünde saat 01.15 sıralarında gerçekleştirilen terör saldırısında en az 39 kişinin hayatını kaybettiği, 69 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Saldırıya uğrayan Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’dan saldırıyla ilgili açıklama geldi.

Koçarslan “Amerikan istihbaratı bunun bilgisini vermişti. 1 hafta 10 gün süreyle buralarda deniz dahil güvenlik önlemleri alındı. Sonra ne oldu? Göz göre göre bu saldırı meydana geldi” ifadelerini kullandı.

17 Ocak 2017: Reina’da 39 kişiyi katleden saldırgan İstanbul Esenyurt’ta yakalandı. Katliamı Özbek asıllı ‘Abu Muhammed Horasani’ kod isimli Abdulkadir Masharipov’un gerçekleştirdiği duyurulmuştu.

03 Ocak 2017: Reina katliamını düzenlediği söylenen kişinin video görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüler terör örgütü IŞİD’e ait bir Telegram grubunda da paylaşıldığı ileri sürüldü.

Zanlı ayrıca İstanbul’da yolda yürürken kendisini videoya da almış.

IŞİD’in Telegram grubunda yer alan videonun nasıl sosyal medyaya düştüğü ise henüz bilinmiyor.

“Saldırgan Arapça Konuşuyordu”

Olay anında 700-800 kişinin bulunduğu belirtilen mekana saldırı düzenleyen kişilerin Arapça konuştuğu iddia edildi.

Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Ortaköy’de yaşanan terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı: 

“Ülke ve millet olarak, terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin sadece silahlı saldırılarına değil, onların ekonomik, siyasi, sosyal saldırılarına karşı da sonuna kadar mücadele edeceğiz. İstanbul’daki vahşi saldırı, terörün ayrım yapmadan kan dökmeyi, can almayı, can acıtmayı hedeflediğini açıkça ortaya koymuştur. Bu elim saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum” sözlerini kullandı.

RTÜK’TEN YAYIN YASAĞI

RTÜK’ten yapılan açıklamada, Başbakanlık tarafından, İstanbul’da 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin yayın yasağı getirildiği açıklandı.

Soylu, saldırıda hayatını kaybedenlerden bazılarının kimliğinin belirlendiğini belirterek, “Henüz 18’inin kimliğiyle ilgili tespit çalışmaları devam ediyor. 16’sı yabancı uyruklu, 5’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı” dedi.