İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2017 yılında 348’inin gebeliği kesinleşmiş 392 çocuk gebeliği vakasının, adli makamlara kanuna uygun şekilde bildirilmediği açığa çıktı.

Çocuk istismarı

ODA TV’den Barış Terkoğlu’nun haberine göre, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı skandalın ortaya çıkması sonrasında olay hakkında soruşturma başlattı.

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 ayda gelen 115 çocuğun hamile olduğu halde adli makamlara bildirilmediğinin saptanması sonrasında, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de benzer bir skandalın yaşandığı aktarıldı.

’13 ve 14 Yaşlarında..’

“2017 yılında gebelik ön tanısıyla 392 gebe çocuk kaydının yapıldığı, bu hastalardan 348’inin gebe olduğu, 42’sinin gebeliğinin kesinleştirilemediğinin anlaşıldığı” ifadeleriyle hastanedeki durumun vehameti ortaya konurken çocukların yaş grupları da şöyle anlatıldı:

“Gebeliği kesinleştirilen 348 hastadan 1’inin 13 yaşında, 14’ünün 14 yaşında, 36’sının 15 yaşında, 95’inin 16 yaşında ve 203’ünün 17 yaşında olduğu anlaşıldığı…”

Doktorların üzerlerine düşeni yaparak adli makamlara gebelikleri bildirmediği vurgulanırken, “ihmaller” şöyle aktarıldı:

“Bu hastalardan 159 adedinin adli vaka bildirimi yapıldığı yönünde HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) kayıtlarında tarih görülmesine karşılık tutanak ya da herhangi bir bildirim formu düzenlenerek yazılı bildirimin bulunmadığının anlaşıldığı, bu 18 yaş altı gebe çocuklardan sadece sadece cinsel istismar tespitli 17 hasta ile, hastane polisine telefonla bildirildiği, polis noktası kayıt defterinde 9 hastanın küçük yaşta doğum bildirimi kaydına rastlandığı…”

Doktorların hamilelik vakalarının gizlenmesinde yaptıkları “hatalar” sıralanırken, çocuklar gebe olmasına rağmen “kadın hastalıkları ve doğum” bölümü yerine dahiliye ya da çocuk hastalıkları bölümlerinde hasta kaydı açıldığı anlatıldı.

59 DOKTOR HAKKINDA SORUŞTURMA

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Başhekim Profesör Ahmet Yaser Müslümanoğlu’nun da aralarında bulunduğu kamu görevlisi 59 doktor hakkında soruşturma izni verdi. Vali Şahin, 20 Haziran tarihinde aldığı 2018/110 sayılı kararı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’ne de aktardı.

Kararda doktorlar için; “2017 yılında 18 yaş altı gebeliğini teşhis ve tespit ettikleri çocuk gebeleri, bildirim yükümlülüğüne rağmen bildirmeyerek ‘sağlık meslek mensuplarının suçu bildirmemesi fiilini’ işledikleri” iddiasıyla soruşturma açılmasına izin verildiği hatırlatıldı.

ÇOĞUNLUĞU SURİYELİ

Çocukların çoğunluğunun Suriyeli olduğu belirtilirken “16 yaş altı 50 gebe çocuktan sadece 21’i için bildirimde bulunulduğuna ilişkin tarih kaydı bulunduğu, bu çocuklardan 49’unun Suriyeli birinin Türk vatandaşı olduğu görüldü.” ifadeleri kullanıldı.

DOKTORLAR KENDİNİ NASIL SAVUNDU

Skandalın ortaya çıkması sonrasında hazırlanan denetçi raporunda uzman doktorların kendilerini; hasta yoğunluğu, özellikle Suriyeli hastalarla iletişim sorunları, hastalara kaydın uzman doktorlar adına açılmış olmasına rağmen asistanların bakması, gibi gerekçelerle savunduğu belirtildi.

(Sayılardaki uyuşmazlıklar Valiliğin yazısından kaynaklanmaktadır)

[Via Odatv]