İstanbul Sancaktepe Sarıgazi Mahallesi’nde askeri helikopter apartmanların arasına düştü.

2 subay ve 2 astsubay olmak üzere 4 asker hayatını kaybetti, 1 asker de yaralandı.

Yaralı askerin durumunun ağır olduğu aktarıldı.

Sponsorlu

UH-1 tipi askeri helikopterin eğitim uçuşu için Samandra’dan saat 10:32’de havalandığı ve yine Samandra’ya iniş yapacağı belirtildi.

Diğer taraftan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kaza mahalline giderek incelemelerde bulundu.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, helikopterin düşüşüne ilişkin soruşturma başlattı.

Sabah saat 10.32’de eğitim amacıyla kalkan helikopterde 2 subay, 2 astsubay ve bir uzman çavuşun eğitim faaliyetlerine başladığını, fakat saat 11.02’de helikopterle irtibatın kesildiğini ve kazanın meydana geldiğinin görüldüğünü belirten Akar, şu açıklamada bulundu:

“Bu kaza sonunda iki kahraman subayımız, iki kahraman astsubayımız şehit olmuşlardır. Şu anda uzman çavuşumuz yoğun bakımda, ameliyatı yapılmaktadır. Kahraman pilotlarımız, kahraman havacı personelimiz şu anda bilemediğimiz bir sebepten dolayı acil iniş gerçekleştirme çabasına girmişlerdir ve bunu da gördüğünüz gibi hiç kimseye zarar vermeden gerçekleştirmek için anlaşılıyor ki büyük çaba göstermişler. Bunu da bir ölçüde sağlamışlardır. Havaalanına çok yakın olmakla beraber maalesef havaalanına ulaşmaları mümkün olmamıştır. Bu çerçevede inceleme başlatılmıştır, hem adli hem idari soruşturma sürmekte.”

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği’nden ise kazaya ilişkin şu açıklama yapıldı:

“Sancaktepe İlçemiz Sarıgazi Mahallesi Fırtına sokakta bugün saat 11.00 sıralarında henüz tespit edilemeyen bir nedenle Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı ve eğitim uçuşu yapan bir askeri helikopterimiz düşmüştür. Kaza neticesinde askeri personelimizden 4 şehidimiz ve 1 yaralımız var. Olay yerinde sivil vatandaşlarımızın yaralandığına ilişkin herhangi bir bilgi yoktur.”

MUHTAR: KURTARMAYA ÇALIŞTILAR

Sarıgazi Mahalle Muhtarı Göker Göktaş ise kaza anını Habertürk’e anlattı:

“Evlerin üstüne de düşebilirdi. Evlerin arasındaki boşluğa indirmeye çalıştılar. Canları pahasına bunu yaptılar. Sık sık burada eğitim uçuşları oluyor. 2009’da da bu çevreye düşmüştü” dedi.

DAHA ÖNCE DE AYNI TİP 4 ASKERİ HELİKOPTER DÜŞTÜ

Kasım 2002 – Bandırma 6. Ana Jet Üssü’ne bağlı UH-1 tipi bir helikopter eğitim alanına inişe geçtiği sırada düştü. Kaza sonucunda 2’si ağır toplam 6 askeri personel yaralandı.

16 Mart 2006 – Erzincan’a gitmekte olan UH-1 tipi askeri helikopter Erzincan’a 55 km uzaklıkta, yüksek gerilim hattına çarparak düştü. 5 asker can verirken, bir asker de yaralı kurtuldu.

10 Nisan 2006 – Kocaeli’nin Uzunçiftlik beldesi yakınlarında UH-1 tipi askeri personel taşıma helikopteri düştü.Üç askeri personel yaşamını yitirdi.

10 Ocak 2011 – Kara Havacılık Okul Komutanlığı’na ait eğitim uçuşu yapan UH-1 tipi askeri helikopterin Sincan İlçesi’ne bağlı Temelli ile Polatlı İlçesi’ne bağlı Dodurga Köyü Kapalıtepe Mevkisi arasındaki bölgede düşmesi sonucu 5 subay hayatını kaybetti.

EN SON ÜRETİMİ 1976 YILINDA YAPILDI

UH-1’ler arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. İlk uçuşunu 22 Ekim 1956’da yapan UH-1’ler 1959 yılında Amerikan Ordusu’nun hizmetine girdi. En son üretimi 1976 yılında yapılan UH-1’lerin o yıl üretim hattı kapandı. Bell helikopterleri serisinin öncüsü olan UH-1’ler Vietnam Savaşı’nda kullanılmak üzere yeniden tasarlandı. ABD, UH-1 tipi helikopterleri 2004 yılından itibaren kullanmama kararı aldı.