İstanbul’da 3. havalimanı için 107 bin’den fazla ağaç daha kesilecek.

Proje alanında bulunan toplam 107.822 ağaç kesilecek, 1 adet olarak planlanan ve henüz kurulmayan tesis sayısı da 4 adede çıkarılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cengiz-Mapa-Limak- Kolin-Kalyon ortaklığı ile kurulan İGA Havalimanı A.Ş.’nin 3. havalimanına malzeme üretmek için kurulması planlanan maden ocağını 3 katına çıkarma talebine ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu’ karar verdi.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın haberine göre, talep kapsamında toplam 99.26 hektarlık ruhsatlı alanın tamamında malzeme üretimi yapılması amaçlanıyor.

Sponsorlu

Alanda Patlatma ve Açık İşletme Yöntemi Kullanılacak

İGA Havalimanı AŞ, 3. havalimanı projesine malzeme üretmek için bakanlığa Işıklar köyündeki ormanlık alanda 24 hektarlık arazi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı almıştı.

Ağaçlara ilişkin dosyada şu cümleler yer alıyor; “Proje kapsamında üretime başlanmadan önce alandaki ağaçlar orman izni görüşleri doğrultusunda Fenertepe ve Kemerburgaz Orman İşletme Şefliği tarafından kestirilerek alınacaktır. Kesilecek ağaç sayısının 5 (beş) katı kadar ağaç dikileceğinin taahhüt ederiz.

Proje kapsamında üretilen malzemenin tamamı 3. Havalimanı’nda kullanılacak. Ocağın havalimanı inşaatının tamamlanmasının ardından faaliyetine son verileceği aktarıldı. Proje alanına 600 metre mesafede Göktürk Göleti Tabiat Parkı var.

[Via Cumhuriyet/Hazal Ocak]