İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle düzenlenen miting Bakırköy Halk Pazarı Alanı’nda yapılacak. Bu alanda toplanma sürerken, polis Taksim’e çıkmak isteyen bir gruba müdahale etti.

Geçmiş yıllarda Taksim’de yapılması istenilen miting bu kez İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün kutlandığı Bakırköy Pazar Alanı’nda yapılıyor.

1 Mayıs günü için bir araya gelen sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve bazı siyasi partiler laiklik için ve “savaş ve baskı politikalarına karşı” bir araya geldiklerini vurguluyor.

Sponsorlu
İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının adresi Bakırköy

Bakırköy’de miting alanına çıkan yollar sabahın erken saatlerinde araç trafiğine kapatıldı. Kutlama alanına giden sokak ve caddeler, demir bariyerlerle kapatıldı.

Diğer yandan Beyoğlu Tarlabaşı bulvarında yolun karşısına geçmeye çalışan bir kişi kavşaktan taksim istikametine dönüş yapan TOMA’nın altında kalarak ağır yaralandı. Ağır yaralanan kişi kaldırıldığı hastanede öldü.

Kutlamalar için sadece İstanbul’da 15 bin polis görev yapacak. AA’nın haberine göre, 3 polis helikopteri ve 120 TOMA da hazır bulundurulacak.1mayıs

Sahnede kurulan ekranda Türkçe ve Kürtçe yazıların yazılması dikkat çekti.

Bakırköy’de kutlamalar yapılırken Taksim’de grupların geçişine izin vermeyen polisler ile eylemciler arasında karşılıklı çatışmalar şeklinde olaylar çıktı.