Yahudi yerleşimlerinin bir hahamının silahlı saldırıda öldürülmesi üzerine İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, daha çok Filistinli kanı dökülmesi gerektiğini söyledi.

Ariel, ”Bize ateş ediyorlar, sonra da bizim güçlerimizin onlara saldırdığını iddia ediyorlar. Artık onların da yaralanmasının, ölmesinin zamanı geldi” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın aralıkta Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıması üzerine Filistinliler ilkin protestoya başvururken Kudüs daha da karışıyor.

Sponsorlu

İsrail’in ilhak ettiği Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim birimlerinden birinde salı gecesi haham Raziel Şevach’ın silahlı saldırıda öldürülmesi, İsrail’de infial meydana getirdi. Cenaze töreninde konuşan Tarım Bakanı Uri Ariel ”Filistinlilerin de yaralanması ve ölmesinin zamanı geldi” cümlesini kurdu.

Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’a haham saldırısına iz bırakan şekilde yanıt vermesi çağrısı yapan Tarım Bakanı Uri Ariel, ”Geçmişte Liberman havuç-sopa taktiğinden bahsederdi. Artık Savunma Bakanı’nın sopayı kullanmasını bekliyoruz, hatta bunu çok daha önca yapması gerekirdi” dedi.

Saldırı düzenleyenlerin ailelerin evlerinden sürülmesi, evlerin yok edilmesi talebinde bulunan Ariel ”Savunma Bakanı’nın harekete geçeceğinden eminim. İsrail kamuoyu onun arkasında. Kimse bu terörü kabul edecek değil” diye devam etti.

Hahamın öldürülmesi sonrasında Hamas’ın kutlamalar düzenlediği haberlerine atıfla Gazze’de de teröre sert şekilde karşılık verilmesini bekleyen Tarım Bakanı, Filistinlileri hedef alarak şunları söyledi:

”Gerçeklik şu: Bize ateş ediyorlar, bizim canımızı yakıyorlar, sonra da bizim güçlerimizin onlara saldırdığını iddia ediyorlar. Ama onlardan kimse öldürülmüş, kimse yaralanmış olmuyor. Bizim nasıl özel silahlarımız var ki, ateş ediyoruz ama kimse zarar görmüyor? Artık onların da yaralanmasının, onların da ölmesinin zamanı geldi.”