İsrail’in başkenti Tel Aviv’de binlerce İsrailli, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu protesto için bir hafta sonra tekrar sokaklara akın etti.

İnsanların sokaklara çıkma nedeni ‘Kudüs‘ değil, İsrailli liderin ismi iki yolsuzluk dosyasında geçiyor.

İsrail’de bir protesto gösterisinde çekilen kare [Via Gettyimages]
Netanyahu ve kurmayları hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturması dolayısıyla binlerce kişi Tel Aviv’de hükümeti protesto edip istifa çağrısı yaptı.

Sponsorlu

Sayıları 10 bini aşan protestocular “utanç yürüyüşü” adını verdikleri eylemde Netanyahu’yu otoritesini ve yetkilerini kişisel çıkarları için kullandığı suçlamasında bulundu ve yolsuzlukla mücadeleye karşı üst üste ikinci hafta sokaklara çıktı.

Kimi protestocular “rezalet”, “mafya”, “yolsuzluğa karışanlar gitsin” sloganları atarken domuz maskesi giyen göstericiler de yürüyüşe katıldı.

Netanyahu’nun başında bulunduğu Likud Partisi Facebook’tan bir yazılı açıklama yaparak protestoyu “solcu gösteriler” olarak tanımladı ve İsrail halkını başbakanlarını desteklemeye çağırdı.

Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın çarşamba günü Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasına atıfla “Herkesi Kudüs’ün arkasında birleştirmek ve dünyaya birlik olduğumuz mesajı göndermek yerine sol kendisine engel olamayıp toplumu ayrıştırıyor” cümleleri yer aldı.

Eylemciler ise kendilerini hem sol hem de sağ siyasi görüşlere sahip kişileri barındıran bir grup olarak tanımlarken Cumartesi gecesi gerçekleştirilen yürüyüşte “Ne sol, ne de sağ, dürüstlük istiyoruz” pankartları taşınmıştı.

Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturması

Deutsche Welle’nin derlediği haberde, Binyamin Netanyahu’nun adı yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanmakla suçlandığı iki soruşturmada yer alıyor.

İlk soruşturmada İsrail doğumlu Hollywood film yapımcısı Arnon Milchan ile Avustralyalı milyarder James Packer’ın, Başbakan’a bir takım hediyeler verdiği öne sürülüyor. Ayrıca Netanyahu’nun eşi ve oğlunun adı da soruşturmada yer alıyor.

İkinci soruşturmada ise Yedioth Ahronoth gazetesinin kendisine yönelik olumlu haberlerin yapılması karşılığında Netanyahu’nun ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi olan Israel Hayom gazetesinin tirajlarının azaltılması sözü verdiği belirtiliyor. (Israel Hayom gazetesini Netanyahu’ya yakınlığı ile biliniyor.)

Savcı, Netanyahu’nun eski yardımcısı Ari Harow’un ikinci soruşturmada tanık olması vasıtasıyla Netanyahu ile Yedioth Ahronoth gazetesinin yayıncısı Arnon Mozes arasındaki ses kayıtlarına ulaştı.

Haaretz gazetesinde yer alan habere göre bu soruşturmanın iddianameye dönerek Netanyahu’nun davada şüpheli olması muhtemel gözüküyor.

Hakkındaki iddiaları kabul etmeyen Netanyahu, soruşturmaları kendisine muhalif olanların yürüttüğü birer “cadı avı” olarak tanımlıyor.

Eğer soruşturmalar davaya dönüşürse, Netanyahu’nun istifa etmesi ve erken seçim baskılarının artması görülebilir.

Via Deutsche Welle