İsrail, son yirmi yılın en büyük askeri tatbikatını yapmaya hazırlanıyor.

İsrail ordusu tarafından Hizbullah’a saldırı amaçlı gerçekleştirilecek askeri tatbikatın hazırlıkları başlamak üzere. İsrail’den önümüzdeki günlerde büyük bir askeri harekat bekleniyor.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, MOSSAD’ın eski Şefi Meir Dagan’ın adı verilmiş olan askeri tatbikat Lübnan sınırında yapılacak. Ayrıca tatbikatın İsrail Kuzey Savunma Komutanlığı’nca komuta edileceği belirtildi.

Son 20 Yılın En Büyük Askeri Tatbikatı

Sputnik’te yer alan bilgilere göre, Tatbikata on binlerce rezerv asker katılım yapması beklenirken, 11 gün süreceği konuşulan son 20 yılın en büyük askeri tatbikatının adı Meir Dagan olacak. Meir Degan’ın hedefi Hizbullah’a saldırı olarak belirtildi.

Tatbikatın amacı İsrail’den yayın yapan Yedioth Ahronoth gazetesinde de bulunuyor. Tatbikatın amacının Güney Lübnan’da Hizbullah’a karşı büyük bir saldırının hazırlığı olduğu haberi Yedioth Ahronot’ta da yazıldı. Haber İsrail askeri kaynaklarına dayandırılmakta ve haberde tatbikatın bir diğer amacının da Hizbullah askerlerinin İsrail sınırından geçişlerini kesmek olduğu da ifade ediliyor.

Gerçekleştirilecek olan tatbikata İsrail ordusundan hava, kara, deniz güçleri ve istihbarat biriminin katılacağı bildirildi.

İsrail eski Hava Kuvvetleri Komutanı Amir Eshel’in Konuşması

İsrail savaş uçakları

İsrail’in eski Hava Kuvvetleri Komutanı Amir Eshel’in daha öncelerinde yaptığı bir konuşmada, “İsrail, Suriye içinde son 5 yıl içinde Hizbullah’a ve diğer cephelerdeki gruplara silah taşıyan konvoylara onlarca saldırı düzenledi” ifadelerini kullanmıştı.

Eshel bu saldırıların yüze yaklaşan bir sayıda olduğunu da belirtmişti. İsrailli kaynaklar ve ordu tarafından daha önce yayımlanmış olan birçok raporda, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Suriye’de Lübnan Hizbullah’ına silah götüren konvoyları hedefine aldığı belirtilmiştir. Ayrıca 2011’den bu zamana kadar İsrail ara ara Suriye ve Golan Tepeleri’nden, sınır içi alanlarına roket atıldığını iddia etmişti.