İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran’ın “nükleer silah üretmek için” bir program yürütmüş olduğunu kanıtladığını ileri sürdüğü bazı “gizli dosyaları” canlı yayında düzenlediği bir sunumla tüm dünyayla paylaştı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Netanyahu, ülkesinin gizli servisi MOSSAD tarafından elde edilen dosyaların, “İran’ın hiçbir zaman nükleer silah üretme amacı taşımadığı” yönündeki açıklamalarını yalanladığını belirtti.

Sponsorlu

İran, 2015 yılında, uluslararası yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer enerji programını sınırlamayı kabul etmiş ve nükleer programının yalnızca enerji amaçlı olduğunu savunuyordu.

Çeşitli medya kuruluşlarının Netenyahu’nun açıklamalarla ile igili yaptıkları gerçeklik sorgulamaları ise iddialardaki bazı boşlukları da ortaya çıkarıyor.

Fransız haber ajansı AFP, Benyamin Netanyahu’nun, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma sonrası İran’ın aktif olarak bir nükleer silah üretme çabası içinde olduğuna dair kanıt sunamadığını abonelerine duyururken, İngiliz Guardian gazetesi ise, İsrail Başbakanı tarafından dile getirilen “kanıt” başlıklı iddialarının en azından bazılarının Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından 2011 yılında açıklanmış olduğunun altını çizdi.

Peki Benyamin Netenyahu ne dedi?

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Tel Aviv'de İran'ın nükleer programına dair iddialarla ilgili basın toplantısı düzenledi, 30 Nisan 2018.

Özel olarak hazırlanan bir sahne üzerinde nükleer silah iddiaları ile ilgili sunum yapan Netanyahu, iki ayrı siyah perdeyi açarak, CD ve dosyaların bulunduğu rafları gösterdi.

Netanyahu, söz konusu raflarda, İsrail gizli servisinin Tahran’daki gizli bir depoda elde ettiği 110 bin belgenin bulunduğunu ileri sürdü.

İsrail Başbakanı, “Amad Projesi” isimli programda, nükleer silah üretme ve test etme ile ilgili ayrıntıların yer aldığını öne sürdü.

Netanyahu, İran’ın beş ayrı alanda nükleer silah denemeleri yapmayı planladığını ileri sürerek şunları söyledi:

“Belgeler şunları içeriyor: suç kanıtı çizelgeler, suç kanıtı sunumlar, suç kanıtı planlar, suç kanıtı fotoğraflar, suç kanıtı videolar ve daha fazlası. Bu belgeler İran’ın hiçbir zaman bir nükleer silah programı yürütmediğini söylerken açık bir şekilde yalan söylediğini ortaya koyuyor”

Netanyahu, belgelerin Amerika Birleşik Devletleri ile paylaşıldığını ve Birleşmiş Milletler’in denetim organı olan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na da verileceğini açıkladı.

@JZarif tarafından yapılan Twitter paylaşımı: BREAKING  The boy who can't stop crying wolf is at it again. Undeterred by cartoon fiasco at UNGA. You can only fool some of the people so many times.

ABD Başbakanı Trump da durumun “kabul edilemez” olduğunu açıklayarak daha önce “yırtıp atmakla” tehdit ettiği nükleer anlaşma ile ilgili son kararını 12 Mayıs’ta vereceğini kaydetti.