İsrail’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısındaki açıklamalarına yanıt geldi.

İsrail, Mescid-i Aksa gerilimiyle akalı olarak Osmanlı Devleti’ni hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi.

Erdoğan, 25 Temmuz 2017 tarihinde yapılan partisinin grup toplantısında, “Osmanlı’nın elinden çıkmasıyla başlayan Kudüs’ün sıkıntılı günlerinin bölgede İsrail devletinin kuruluşuna yönelik hadiselerle birlikte adeta kabusa dönüştü.

Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişini zorlaştırmak için her türlü yola başvuran İsrail yönetiminin, işi Harem bölgesini Müslümanlara yasaklayarak fiili işgale kadar götürmesi bardağın taşmaya başladığının işaretidir.” cümlelerini kurmuştu.

Sponsorlu

Erdoğan’ın bu sözlerine karşı İsrail’den açıklama geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada Erdoğan’ın sözlerini ‘absürt, dayanaksız ve çarpıtılmış’ diye tanımlanarak, “Kendi ülkesinin zor sorunlarıyla ilgilense daha iyi olur” ifadesi kullanıldı.

Kudüs’ün Yahudi başkenti olmaya devam edeceği vurgulanan açıklamada “Osmanlı İmparatopluğu günleri geçti. Geçmişin tam akine, Kudüs’teki yönetim güvenliğe, serbestliğe, ibadet özgürlüğüne ve tüm azınlıkların haklarına saygılıdır. Cam saraylarda yaşayanlar, atılan taşlara karşı dikkatli olmalı” ifadeleri kullanıldı.

Kısa süre önce Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler düzelmişti fakat Mescid-i Aksa kriziyle birlikte iki ülke arasındaki gerilim tırmanmaya devam ediyor.