İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, İran’ın Lübnan’da silah fabrikaları inşa ettiği, gelişmiş füze tesisleri kurduğunu öne sürüp bunları yok etmekle tehdit etti.

Katz, Suudi basınında yer alan demecinde, İran’ın Lübnan’da silah fabrikaları inşa ettiği, gelişmiş füze tesisleri kurduğunu öne sürüp bunları yok edeceklerini söyledi.

Katz ”2006’daki Lübnan saldırısı, bugün yapabileceklerimizin yanında piknik gibi kalır. Lübnan’ı taş devrine geri döndüreceğiz” gibi sert ifadeler kullandı.

Sponsorlu

İsrail İstihbarat Bakanı Katz, Suudi gazetesi Elaf’a verdiği röportajda, Suudi Veliahtı’nı ülkesine davet ederken İran, Suriye, Lübnan’a tehditlerde bulundu.

Katz, İran’ın Lübnan’da silah fabrikaları inşa ettiği, gelişmiş füze tesisleri kurduğuna dair iddiaların istihbarat kaynaklı olduğunu belirtti.

‘Bütün Lübnan Hedefimizde’

Sputnik’in aktardığına göre, ‘Vurgulamak isterim ki, bu konuda yeni bir kırmızı çizgi çektik, ne pahasına olursa olsun onların bunu yapmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuşan Katz sözlerine, ”Suriye’de olduğu gibi askeri operasyonlarla onları engelleyeceğiz. Hizbullah’ın silahları ne kadar isabetli hale gelirse İsrail’in saldırıları da o kadar güçlü ve geniş çaplı hale gelecek. Bu kez Lübnan’ın tamamı hedef alınacak” şeklinde devam etti.

İsrail İstihbarat Bakanı, ”2006 Lübnan saldırısında olanlar bugün yapabileceklerimizin yanında piknik gibi kalır. Bir Suudi bakanın Hizbullah’ı Güney Lübnan’daki mağaralarına geri yollayacaklarını söylediğini hatırlıyorum. Ben de size diyorum ki, Lübnan’ı taş devrine geri döndüreceğiz’ değerlendirmesini yaptı.

‘Ekonomik Yaptırım, Askeri Müdahale’

Gelecekte Hizbullah’a karşı atabilecekleri adımların neler olabileceği sorusuna, Katz, Başbakan Binyamin Netanyahu’ya 2006 saldırısından sonra BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı 1701 sayılı kararın uygulanması için hem askeri hem ekonomik açıdan harekete geçmeyi önerdiğini söyledi.

ABD’nin liderliğinde Hizbullah ve İran’a yaptırım uygulanırken Rusya ve Çin’in onayını alarak İsrail’in askeri müdahalede bulunmasından bahseden Katz ”Netanyahu bu konuyu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve AB ile görüştü. Arap Birliği de Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün gibi Hizbullah’ı terör örgütü olarak görüyor. Tüm dünya öyle görüyor” ifadelerini kullandı.

Katz, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’dan yaptığı istifa açıklamasıyla Hizbullah ve İran’ın ayaklarının altından halıyı çektiği ve İsrail’in planı için mükemmel fırsat doğurduğunu belirtti.

Ama Riyad’da esir alınıp istifaya zorlandığı iddiaları ayyuka çıkan Hariri’nin Macron’un arabulucuğuyla Beyrut’a döndükten sonra istifasını geri çekmesi, Suudi nüfuzu açısından yeni bir başarısızlık oldu.

2006’da Lübnan’a var gücüyle saldıran İsrail’e karşı tüm dünyayı şaşırtan bir direniş sergileyen Hizbullah da o zamandan beri Ortadoğu’nun sadece askeri değil, siyasi açıdan da en güçlü örgütlerinden biri haline geldi.

[Via Sputnik]