Netanyahu’nun verdiği cevap kriz çıkaracak cinsten…

İsrail’in Filistinli eylemcileri öldürmesini kınaması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘sivilleri bombalamakla’ suçlayan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, kendisine ve İsrail’e ‘terörist’ diyen Erdoğan’a sert bir cevap verdi.

Erdoğan ve Netanyahu

İki liderin birbirlerine yönelik sert söylemleri devam ediyor.

Sponsorlu

Netanyahu, Afrin’deki operasyonu hatırlatarak Erdoğan’ı şu sözlerle eleştirdi:

“Kürt topraklarına yayılan ve Afrin’de sivilleri katleden biri bize ahlak ve değerler üzerine vaaz veremez”

Gazze sınırında Kudüs’teki büyükelçilik açılışı nedeniyle gerçekleşen ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nde’ 60 Filistinli’nin İsrailli askerleri tarafından öldürülmesi nedeniyle Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerginlik devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e yönelik eleştirilerine İsrail Başbakanı Netanyahu Twitter üzerinden 2. kez yanıt verdi.

‘ERDOĞAN KENDİSİNE YANIT VERİLMESİNE ALIŞIK DEĞİL AMA ALIŞMAYA BAŞLAMALI’

Netahyahu, “Erdoğan, kendisine yanıt verilmesine alışkın değil. Ama buna alışmaya başlamalı. Kuzey Kıbrıs’ı işgal eden, Kürt topraklarına yayılan ve Afrin’de sivilleri katleden biri bize ahlak ve değerler üzerine vaaz veremez” şeklinde tweet attı.

İsrail’e karşı eleştirilerine devam eden Erdoğan, hem Gazze sınırındaki olaylar hem de Netanyahu’nun Zeytin Dalı Harekâtı’na yönelik sözlerine şu ifadelerle tepki göstermişti:

“Ey Netanyahu, sen işgalcisin. Sen işgalci olarak o topraklarda bulunuyorsun. Aynı zamanda sen bir teröristsin. Zira o mazlum Filistinlilere sizin yaptıklarınızı tarih kaydediyor. Bunu hiçbir zaman unutmayacaklar, unutmayacağız. İnanıyorum ki İsrail halkı da senden rahatsız.”

NETENYAHU’DAN YANIT

Netanyahu ise Erdoğan’ın bu sözlerinden önce Twitter’dan, “Dünyanın en ahlaklı ordusu yıllardır ayrım gözetmeksizin sivil nüfusu bombalayanlardan ahlak dersi alacak değil. Öyle görünüyor ki 1 Nisan’ı Ankara’da böyle kutluyorlar” demişti.