İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, ABD’nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumunda destek vermesi gerektiğini açıkladı.

İsrail’in Kadın Adalet Bakanı Ayelet Şaked, katıldığı bir konferansta, İsrail’in Irak Kürtleri’nin bağımsızlığını desteklediğini söyledi.

İsrail’den yayın yapan Haaretz’de yer alan habere göre, Şaked, ‘İsrail ile Batı ülkelerinin Kürdistan devletinin kurulmasında büyük menfaati olduğunu’ vurgulayarak “ABD’nin, Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak olan referandumu destekleme zamanı geldiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi haritası

Ne Olmuştu?

ABD, ‘Bağımsız Kürdistan‘ için yapılacak referandumun zamanlamasını IŞİD’le süren mücadele nedeniyle doğru bulmadığını açıklamıştı.

Sponsorlu

Şaked, daha önce yaptığı bir açıklamada da, ülkesinin Ortadoğu’da bağımsız Kürt devleti kurulmasına destek vermesini istemişti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da, ABD’li Kongre üyeleriyle daha önce gerçekleştirdiği görüşmelerde, Kürtlerin devlet sahibi olması gerektiğini dile getirmişti.