“Filistin’in cesur kızı” olarak bilinen ve küçük yaşlardan itibaren İsrail askerlerine kafa tutmasıyla ünlenen 16 yaşındaki Ahed Tamimi gözaltına alındı.

İsrail Eğitim Bakanı, Ahed Tamimi hakkında “Hayatı hapishane hücresinde son bulacak” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Küdüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararı sonrasında Filistinlilerin düzenlediği protesto gösterileri İsrail güvenlik güçlerinin saldırılarına maruz kalırken, “Filistin’in cesur kızı” olara anılan Ahed Tamimi de gözaltına alınmıştı.

Sponsorlu

Bianet’te yer alan habere göre, İsrail askerlerine karşı cesur tavrı sebebiyle İstanbul’da “Hanzala Cesaret Ödülü”ne layık görülen ve dün işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınlarındaki evine gelen askerlerce gözaltına alınan Temimi önceki askeri hakim tarafından yargılanmak üzere karşısına çıktı.

Ofer askeri cezaevinde görülen davada İsrail Cumhuriyet Savcısı, “soruşturmaya devam etmek” için Filistinli kızın gözaltı süresinin gelecek pazartesi gününe kadar uzatılmasını istedi.

Tamimi’nin gözaltı süresi uzatılırken, kızıyla ilgili bilgi almaya çalışırken Ramallah’ın doğusundaki gözaltı biriminde gözaltına alınan annesi Neriman da hakim karşısına geçecek.

Kardeşini Askerleri Isırarak Kurtarmıştı

Küçük yaşlardan itibaren eylemlerde aktif rol almasıyla tanınan Tamimi, 2015’te Nabi Salih köyünde Yahudi yerleşimlerine karşı yapılan gösteride taş atan, o sırada 12 yaşında olan kardeşi Muhammed Tamimi’yi kıskaca alan İsrail askerlerinin elinden tekme ve yumrukların yanısıra ısırma gibi yöntemlere de başvurarak kurtarmasıyla tüm dünyada ‘cesur kız’ olarak ünlenmişti.

Babası Besim Tamimi, sabaha karşı evi basıp kızını alıp götüren asker ve polislerin aile üyelerini darp ettiklerini, cep telefonları, bilgisayarlar ve kameralara el koyduklarını aktarmıştı.

Şin Bet Tarafından Sorgulanıyor

İsrail ordusu, Tamimi ile yanındaki kadınların cep telefonu kameralarını çalıştırırken İsrail askerlerine vurmalarını ‘provokasyon’ diye tanımlayan bir açıklama yapmış ve Tamimi’nin iç güvenlik servisi Şin Bet tarafından sorgulandığını açıklamıştı.

İsrail tarafından yapılan açıklamada o sırada askerlerin hiç karşılık vermeyerek ‘profesyonelce’ davrandığı belirtildi. Ancak öncesinde Nabi Salih köyündeki çatışmalarda İsrail askerlerinin plastik mermiyle yüzünden vurduğu Ahed Tamimi’nin 14 yaşındaki kuzeni Muhammed beyninden yaralanıp yapay komaya girmişti.

“Sadece Kız Değil Ailesi De!”

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett genç kız için ”Hayatı hapishane hücresinde son bulacak” derken Savunma Bakanı Avigdor Lieberman şunları da sözlerine ekledi: ”Müdahil olan herkes, sadece kız değil, ailesi ve çevresindekiler de hak ettikleri şeyden kurtulamayacaklar. Gün içinde vahşileşen gece olduğunda yakalanır. Bu da önemli bir mesajdır.”

Lieberman ”İsrail ordusu en insani ordudur ve başka ülkelerde bulunmayan değerlere göre hareket eder. Ama hümanizm uğruna gücünü ve savunmasını feda edecek değildir” cümlelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan cesareti için övdüğü Tamimi’yi 2013 yılında İstanbul’a çağırıp ödül vermişti.

İmza Kampanyası Başlatıldı

Edinilen bilgilere göre, uluslararası online kampanya kuruluşu ‘Avaaz’ Ahed’in serbest bırakılması için bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasında şu cümleler yer alıyor:

“Sevgili dostlarımız, Ahed Tamimi dün sabahın erken saatlerinde evine baskın düzenlenerek tutuklandı. Ahed bir çocuk ve hemen harekete geçmezsek binlerce Filistinli çocuk gibi o da aşağılanıp istismara uğrayabilir.

“Ahed’i hepimiz tanıyoruz çünkü 7 yaşından beri Filistin’i korumak için hep en ön saflarda yer aldı. Şimdi ise Ahed’in onun için harekete geçmemize ihtiyacı var. Tek tıkla ismini eklemek için tıkla – Ahed’i ve çocuk mahkumları kurtaralım:

“Tüm dünya liderlerine: Ahed’in ve tüm çocuk mahkumların İsrail hapishanelerinden hemen salıverilmesini talep ediyoruz.Uluslararası kamuoyu Filistinli çocukların maruz kaldığı kötü muamele ve cezalara bir son vermeli. Artık yeter. Ahed’e ve İsrail hapishanelerinde bulunan tüm çocuklara: Yanınızdayız, sizi kalplerimizde taşıyoruz. Siz özgür kalana kadar pes etmeyeceğiz. Yalnız değilsiniz.

“Aramızdan yeterinde kişi bu mektubu imzaladığında mektubumuzu tüm dünya liderlerine göndereceğiz ve Ahed’in avukatına ileteceğiz. O da seslerimizi, İsrail ordusunun korkunç sorgu teknikleriyle karşılaştığında ona güç vermesi için, cezaevindeki Ahed’e ulaştıracak. Çocuklarımız için daha iyi bir geleceğe dair umutla, Fadi, Rewan, Alice, Mohammad ve tüm Avaaz ekibi…”

[Via Bianet, Sputnik, AA]