İspanya, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumuna giden Katalonya özerk yönetiminin feshedilmesi için harekete geçti.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumuna giden Katalonya özerk yönetiminin feshedilmesi için harekete geçme ve erken seçim çağrısı yapma kararı aldıklarını duyurdu.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy

Rajoy, sabah saatlerinde düzenlediği olağanüstü kabine toplantısı sonrasında gazetecilere açıklama yaptı. İspanya Başbakanı Katalonya parlamentosunun feshedilmesine yönelik ise herhangi bir adım atılmayacağını aktardı.

Rajoy ayrıca bölgede “en kısa zamanda” erken seçim yapılmasını istediklerini de belirtti.

Sponsorlu

Kabine toplantısında alınan kararların, İspanya Senatosu’nda onaylandıktan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Rajoy, Katalon yönetiminin eylemlerinin “yasalara aykırılık taşıdığını” vurgulayarak, yönetimi doğrudan ele almak dışında başka seçeneklerinin kalmadığını söyledi.

Rajoy, alınan bu kararların Katalonya’nın özerklik statüsünü ortadan kaldırmadığını ancak yönetimini yeniden hukuk kuralları içerisine çekmeyi hedeflediğini belirtti.

Katalonya özerk yönetimi, İspanya Anayasa Mahkemesi’nin yasadışı ilan etmesine karşın 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu düzenlemişti. Referandumdan bağımsızlığa çok yüksek destek çıkmış ancak Katalonya lideri Carles Puigdemont merkezi hükümetle müzakereler yapılabilmesi için parlamentodan bağımsızlık ilanını askıya almasını istemişti.

Bunun üzerine ise İspanya hükümeti, Katalonya’ya bağımsızlık ilan edip etmediğini netleştirmesi için süre tanımış ancak Puigdemont yönetimi bu süre zarfında talebe yanıt vermemişti.

Peki İspanya Anayasasına Göre Bu Süreç Nasıl İşleyecek?

İspanya haritası [via BBC],
BBC’nin aktardığına göre, İspanyol hükümetinin aldığı bu karar, anayasanın 155’inci maddesine dayanıyor.

Anayasanın 155’inci maddesi, yarı özerk bölgelerde bir kriz durumunda ulusal hükümetin yönetimi doğrudan eline almasına imkan tanıyor.

İspanya hükümetinin, Katalonya ile ilgili aldığı bu kararla birlikte, ülkenin demokrasiye geçmesinden bu yana bu madde de ilk kez işletilmiş oldu.

Maddede ayrıca, bir bölgesel yönetimin “İspanya’nın genel çıkarlarına ciddi bir tehdit oluşturacak şekilde davranması” halinde, merkezi hükümetin bu yönetimi “zorla yasalara uygun davranmasını sağlamak için gerekli önlemleri” almasına izin veriyor.