İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Katalonya bağımsızlığının gerçekleşmeyeceğini açıkladı.

Katalonya bölgesinde düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrası ilk kez El Pais gazetesine konuşan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya’nın bağımsızlığının gerçekleşmeyeceğini, bunu engellemek için gerekirse Katalonya’nın özerklik statüsünü askıya alabileceklerini açıkladı.

DW’de yer alan habere göre, Rajoy İspanya’nın dağılmasını önlemek için yasaların ona verdiği bütün gücü kullanmaya hazır olduğunun sinyalini verdi.

Başbakan Rajoy, Madrid merkezli gazeteye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Sponsorlu
  • “Bağımsızlığın gerçekleşmesini durduracağız. Bu nedenle size açık yüreklilikle bunun olmayacağını söyleyebilirim.
  • Olayların seyrine göre kanunların izin verdiği kararlardan herhangi birini alacağımız açıktır.
  • Çok net bir şey söylemek istiyorum: bağımsızlık ilanı tehdidi siyasi panoramadan yok olmazken, hükümetin karar almaması çok zor olacak.”
  • Aslında ideal olan aşırı çözümleri uygulamaya gerek kalmamasıdır ancak bunun için bazı şeylerin değişmesi gerekiyor.
  • Ben bazı şeyleri uygun zamanda yapmalıyım… Bağımsızlık ilanı tehdidinin bir an önce geri çekilmesini isterdim çünkü bu gelecekte her şeyi daha da zor bir hale getirecek” dedi.

İspanya’nın bölünme tehdidi altında olup olmadığı konusundaki soruya ise Rajoy şöyle yanıt verdi:

  • “Kesinlikle yok. İspanya bölünmeyecek, ulusal birlik devam edecek. Bunu yapmak için yasakların bize verdiği bütün araçları kullanacağız. Bu kararları vermek ve bunu zamanında yapmak hükümete düşüyor.”

Öte yandan Barcelona’da pazar günü Katalan liderlerin bağımsızlık ilanına karşı en büyük gösterinin yapılması bekleniyor. Cumartesi günü de ülke genelinde binlerce bağımsızlık yanlısı ve karşıtlarının yaptığı gösterilerde Madrid ve Barcelona arasında diyalog çağrısında bulundu.

Oylamada ‘Ayrılık’ Gözüktü

Katalonya referandumu

Katalonya hükümeti 1 Ekim’de İspanya’dan bağımsızlık için referanduma gitmesi sonucu ülke siyasi bir krize girdi. Katalanlar bağımsızlığa “Evet” dedi, ancak bağımsızlık ilanı için resmi bir tarih açıklanmadı.

Kaynak: DW