250 IŞİD militanı ve ailelerinin, ABD öncülüğündeki koalisyon ile SDG ortak operasyonuyla Rakka’dan güvenli bir şekilde tahliye edildiği ortaya çıktı.

BBC muhabirleri Quentin Sommerville ve Riam Dalati’nin haberine göre tahliyeler, YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Rakka’yı IŞİD’in elinden aldığı geçen ay gerçekleşti.


Tahliye edilen IŞİD’liler arasında, örgütün önde gelen militanlarının yanı sıra çok sayıda yabancı savaşçı da bulunuyor. Rakka’dan tahliye edilen militanların bir kısmı Suriye geneline dağılırken, bazılarının ise Türkiye’ye gittiği ifade edildi.

BBC’nin özel haberinde, kamyon şoförü Ebu Fevzi ve arkadaşlarının ifadelerine yer verildi.

Şoförler, 12 Ekim’de SDG’nin kendilerinden, Fırat Nehri kıyısındaki Tabka şehrinde savaştan kaçan sivil aileleri kuzeydeki bir kampa götürmelerini istediğini belirtti. Ancak konvoy bir araya geldiğinde kamyonlarda sivil aileler yerine IŞİD savaşçıları, savaşçıların aileleri ve tonlarca silah ile mühimmat olduğu ortaya çıktı. Fevzi ve arkadaşlarına gizli tutmaları istenilen bu operasyon için de binlerce dolar ödeneceği sözü de verilmiş.

Şoför Ebu Fevzi gördüklerini şöyle anlatıyor: “Rakka’ya girdiğimiz andan itibaren korkmaya başladık. YPG/SDG ile birlikte girmemiz gerekiyordu ama yalnız başımıza girdik. Şehre girer girmez, üzerlerinde bomba yüklü intihar yelekleri ve silahları olan IŞİD savaşçıları gördük. Kamyonlarımıza bubi tuzakları kurdular. Anlaşmada ters giden bir şeyler olsaydı tüm konvoyu havaya uçuracaklardı. Çocuklarının ve eşlerinin üzerinde bile intihar yelekleri vardı.”

BBC muhabiri şoförler ile konuşurken [Via BBC]
Bu arada medya mensupları Rakka’dan uzaklaştırıldı. SDG resmi açıklamalarında yalnızca birkaç savaşçının tahliye edildiğini, tahliye edilenlerin hepsinin bölge halkı olduğunu duyurmuştu ama kamyon şoförleri bunun doğru olmadığını belirtti.

Bazı şoförler kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 4 bin kişiyi tahliye ettiklerini, Rakka’ya girdiklerinde ise konvoylarında yüzleri kapalı IŞİD savaşçılarının da olduğunu söyledi. BBC’nin ele geçirdiği gizli görüntü kayıtlarında kamyonlarda silahlı kişiler olduğu da görülüyor.

Varılan anlaşmaya göre yalnızca bireysel silahlar taşınabilecekti ancak IŞİD militanları tahliye sırasında taşıyabildikleri kadar silahı ve cephaneyi de beraberinde götürdüğü görülüyor.

Bir şoför, konvoyun altı yedi kilometre uzunluğunda olduğunu, 50 kamyon, 13 otobüs ve 100’den fazla IŞİD’e ait araçtan oluştuğunu belirtti. IŞİD’in yabancı savaşçıları da Rakka’dan tahliye edilen militanlar arasında bulunuyordu.

BBC’ye konuşan bir şoför, “Çok sayıda yabancı vardı. Fransa, Türkiye, Azerbaycan, Pakistan, Yemen, Suudi, Çin, Tunus, Mısır…” cümlesini de kurdu.

Öte yandan ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyondan da anlaşmayla ilgili itiraf geldi. Koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, “Biz kimsenin salıverilmesini istemedik. Ama bu, sahadaki yerel liderler tarafından, onlarla ve onlar aracılığıyla yürütülen stratejimizin odağında olan, Suriyelilere kalmış bir mesele. Savaşan ve ölen onlar, operasyonlarla ilgili kararları onlar alıyor” ifadelerini kullandı.

Anlaşma yapıldığında Batılı bir yetkili de orada bulunuyordu ancak koalisyon güçlerine göre, görüşmelere ‘aktif olarak katılmadıkları’ öne sürüldü.

Bu arada insan kaçakçıları, Rakka’dan ayrılan IŞİD militanlarının bir kısmının Türkiye’ye geçmeye çalıştığını da söyledi.

Türkiye-Suriye sınırındaki insan kaçakçısı İmad, “Son birkaç haftada Rakka’dan ayrılıp Türkiye’ye gitmek isteyen çok sayıda aile oldu. Yalnızca bu hafta ben kendim 20 aileyi geçirdim. Çoğu yabancıydı ama Suriyeliler de vardı” dedi. BBC’ye konuşan bir diğer insan kaçakçısı da son birkaç haftada çok sayıda ailenin geçtiğini söyledi. Bir kaçakçı “Bazı bölgelerde merdiven kullanıyorduk, bazı bölgelerde nehri geçiyor, bazı bölgelerde de dik dağları geçiyorduk. Çok sefil bir durum” cümlelerini kullandı.

[Via BBC]