Terör örgütü IŞİD’in Avrupa’daki saldırıları devam ediyor. Peki İtalya bu hedeflerden biri olabilir mi?

IŞİD, uzun süredir Avrupa’daki eylem tarzını değiştirerek alışılagelmiş bombalı saldırılar yapmak yerine infial yaratabilecek bombasız saldırı taktiğini uyguluyor.

En son İspanya’nın Barcelona kentine saldıran IŞİD daha önce de Türkiye, Fransa, Rusya, Finlandiya, Almanya ve Amerika’da katliamlar gerçekleştirmişti.

IŞİD’in bundan sonraki hedefinin İtalya olacağı öne sürüldü.

Sponsorlu


Cihat yanlısı örgütlerin internetteki faaliyetlerini izleyen istihbarat kuruluşu SITE Intel Group’un paylaştığı bilgilere göre, IŞİD mensuplarının “Telegram” isimli uçtan uca kodlama yapabilen ve ayarlandığında bir süre sonra mesajı kendiliğinden imha eden uygulama ile yaptıkları konuşmalarda, bir sonraki saldırı hedefinin İtalya olduğunu belirtildi.

IŞİD’in Avrupa ülkelerine yönelik saldırıları beklenilen bir şey zaten örgüt daha önce de yapmış olduğu açıklamalarda açıkça bunu dile getirmiş. Aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelere karşı açıkça cihat ettiğini belirtmişti.

Öte yandan FBI da geçtiğimiz yıllarda Roma ve Milano’nun tehdit altında olduğunu duyurmuştu.

IŞİD Elemanları

Saldırılara Karşı Önlemler Alındı Mı?

Bilindiği IŞİD daha önce de ülkemizde saldırılar düzenlemiş, bu kanlı saldırılarda yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmişti. IŞİD’in yakalanan üyelerinden ve ele geçirilen dökümanlardan yeni saldırıların gerçekleştirileceği güvenlik güçleri tarafından biliniyordu.

Ancak IŞİD’in bilinen hedeflerine rağmen saldırıların göz göre göre gelmesi akıllara, saldırılara karşı önlemler alınıyor mu sorusunu getiriyor.

Şuana kadar IŞİD’in saldırılarına karşı ‘duvarlarla’ bazı önlemler alındı. Fakat istihbarat açısından ne derece bir önlem alındığı bilinmiyor.