IŞİD’e eleman sağlayan İngiliz kadın İnsansız Hava Aracı’yla öldürüldü

Sally Anne Jones

IŞİD’e eleman devşiren İngiltere vatandaşı Sally Anne Jones’un Haziran ayında Suriye’de insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen bir saldırıda öldürülmüş.

BBC’nin haberine göre, eskiden müzisyen olan Sally Anne Jones, Müslüman olduktan sonra Suriye’de IŞİD’e katılmıştı. Sally Anne Jones’un ölümünü ilk kez İngiliz Sun paylaştı.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, Kadın milisin sosyal medyada IŞİD’in propagandasına büyük katkıda bulunduğuna vurgu yaparak ölümünün doğrulanması halinde önemli bir gelişme olacağını söylemişti.

İngiliz hükümeti yetkilileri, Jones’un ölümüne ilişkin haberlerle ilgili bir açıklama yapmadığı gibi bu haberi de yalanlamadı.

Sponsorlu

BBC Muhabiri Frank Gardner ise Amerikalı kaynakların Jones’un Haziran’da öldüğünden emin olduğunu aktardı.

Askeri geçmişi olmayan 48 yaşındaki Sally Anne Jones, cihatçı militan Junaid Hussain’le evlenmişti. Evli olduğu militan Hussain ise 2015’te bir insansız hava aracı saldırısında ölmüştü.

Ayrıca batılı genç kızları örgüte ‘kazandırdığı’ belirtilen Jones, sosyal medyada Hristiyanlara yönelik tehditkar mesajlar paylaşıyordu. Jones paylaşımlarında İngiltere’de saldırılar düzenlenmesi çağrısında bulunup ve evde nasıl bomba yapılır gibi konularda bilgiler veriyordu.

IŞİD Elemanları

Sally Jones Twitter’da silahlı fotoğraflarını da yayımlıyordu.