Independent muhabiri Kim Sengupta, Suriye’de meydana gelen son gelişmeleri fırsata dönüştürmeyi hedefleyen DAEŞ’in yeniden toparlandığını ve saldırılara başladığını aktardı.

Ayrıca haberde, son zamanlarda IŞİD’in Suriye’deki faaliyetlerinin artmakta olduğunu gösteren bir kaç gelişmeden de söz ediliyor.

BBC Türkçe’nin Independent’tan aktardığı bilgilere göre, IŞİD’in başkenti olarak bilinen ve 2017’nin sonlarına doğru ABD’nin desteklediği SDG güçlerinin eline geçen Rakka’da da hareketlilik gözlemlendi.

Rakka’daki bombalı saldırılar, rakip grupların savaşçılarının kaçırılıp infaz edilmeleri, yeni topraklar ele geçirip bu yerlerde yeni üslerin kurulması gibi haberler gelmeye başlıyor.

IŞİD’in militan sayısının 8 ila 10 bin arasında olduğunu öne süren Independent, tamamen mağlup olarak düşünülen örgütün geri döndüğünü, bunun asıl sebebinin ise sahada değişmekte olan dinamikler olduğunu savunuyor.

IŞİD militanları

IŞİD’liler Şimdi Tekrar Buradalar, Güçlerini Artırıyorlar!”

Haberde, sahadaki değişimlerle ilgili olarak şu örnekler veriliyor:

“ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerini kısıtlama emri vermesi; Washington’ın DAEŞ’LE savaşta müttefiki olan Kürt güçlerin şimdilerde Türk ordusuyla savaşıyor olması; DAEŞ’den geri alınan alanlarda kontrolü sağlayan Batı’nın müttefiki bazı grupların, vergi ve zorunlu askerlik politikalarına karşı yerel halk arasında artan memnuniyetsizlik; Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), uluslararası destekçilerinin sahadan çekilmesini hızlandıracağını düşünerek DAEŞ’in elindeki bölgeye karşı harekete geçmediği iddiası.”

Haberde, sahada ABD askerlerinin sayısının azaldığı, Fransız askerlerinin sayısının arttığı fakat Fransızların zamanlarının büyük çoğunluğunu silahlı muhalif gruplar arasındaki iç çatışmaları durdurmaya çalışmakla geçirdiği de vurgulanıyor.

Independent yazıda, Beşar Esad’ın destekçileri olan Rusya ile İran arasındaki ayrışma ve tartışmaların arttığını da yazıyor.

Gazeteye konuşan Sami Abdullah Abdo adlı bir silahlı muhalif grup üyesi, IŞİD’in bu yeni koşulları kullandığına dikkat çekmiş:

“Batılı ülkeler bize sürekli olarak DAEŞ’in nasıl yenildiğini, nasıl bittiğini, her şeyin nasıl sona erdiğini anlattılar. Fakat sahada olan bizler, durumun böyle olmadığını görebiliyoruz.”

“IŞİD’lilerin birçoğu araçları ve silahlarıyla gittiler. Şimdi IŞİD tekrar burada. Şartlar değişti ve bunu kullanıyorlar, iyi gidiyorlar ve güçlerini artırıyorlar.”

[Via BBC Türkçe]