Terör Örgütü IŞİD'in sözcüsü Abu Muhammad al-Adnani

Terör örgütü IŞİD’in sözcüsü olan Abu Muhammad al-Adnani, ABD’nin hava saldırıları sonucunda 30 Ağustos Salı günü Halep’te öldürüldü. Abu Adnani’nin öldürüldüğü haberi IŞİD tarafından onaylandı.

Adnani terör örgütünün ‘görevde’ en uzun kalan liderlerinden biri olarak biliniyordu. Buda onu ABD’nin hava saldırılarında bir numaralı hedefler arasında tutuyordu.

Bu haber örgüte yakınlığıyla bilinen Amaq Haber Ajansında yer aldı. Amaq’ta yer alan habere göre; Adnani, Halep’e yönelik askeri bir operasyon yapmak için saha gözlemi yaparken öldürüldü.

Sponsorlu

ABD Savunma Bakanlığı, Abu Muhammad al-Adnani’yi hedef alarak hava saldırısı gerçekleştirdiklerini Salı günü açıklamışlardı. Fakat öldüğünü dair ellerinde net bir delilin olmadığını da belirtmişlerdi.

2014 yılından beri Abu Adnani örgütün lideri olarak bilinen Ebubekir el-Bağdadi’yle birlikte Irak ve Suriye çeşitli gruplar kurdular. Daha sonra ki yıllarda Abu Adnani örgütün en belirgin üyelerinden biri olmaya başlamıştı. Bu iki terör örgütü üyesinin Irak ve Suriye’de oluşturdukları gruplar Avrupa ve Amerika’da çeşitli intihar saldırıları gerçekleştirmiş. Bir çok masum insanın ölmesine ve sakat kalmasına yol açmıştı. Askeri hedefler dışında sivillere yönelik eylemler yapma kararı alan terör örgütü üyeleri bu sayede denizaşırı ülkelerde yaşayan insanlar ‘korku’ salmayı amaçlamıştı.

Bu haber ayrıca dünyadaki medya kuruluşlarınca son dakika olarak duyuruldu