İran’dan İsrail ve ABD’ye gözdağı geldi. İran, başkent Tahran’da en yeni geliştirilen füze ve silahlarla gövde gösterisi düzenledi.

İran İslam Devrimi’nin 39. yıldönümünde konuşan Cumhurbaşanı Ruhani isim vermeden İsrail ve ABD’yi sert bir dille eleştirdi.

İran Devrim Muhafızları

Başkent Tahran’daki Vali-ye Asr caddesinde gerçekleştirilen kutlamalarda 2000 km menzilli Kadr balistik füzesi de gözüktü.

Bunun yanında yeni nesil Fecir füzeleri, Tufan 2-M kısa menzilli füzeler ve Fetih adı verilen bir denizaltı da geçitte sergilendi.

İsrail ile yaşanan büyük gerilimin ardından bu tip hamlelerin gelmesi ‘gövde gösterisi’ olarak yorumlanıyor.

İran’ın başkenti Tahran’da 1979’daki İslam Devrimi’nin 39. yıldönümü için yüz binlerce kişi bugün Azadi Meydanı’nda bir araya geldi.

Açıkça söylemese de İsrail’in dün İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) düşürmesine gönderme yapan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani “Bölgede gerginlik yaratmak istediler (ABD ve İsrail). Irak ve Suriye’yi bölmek istediler. Lübnan’da uzun sürecek bir kaos yaratmak istediler. Ama bizim de yardımımızla bu politikaları çöktü” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Biz, komplocuların Orta Doğu bölgesinde ülkeleri bölme hedefine ulaşmalarına izin vermedik. Onlar Irak’ı ikiye bölmeye çalışıyordu ve Irak’ın birliğini yok etmeye çabalıyordu. Ancak Irak milletinin bilinci ve bölge ülkelerin destekleri bu komployu da etkisiz hale getirdi” cümlelerini kurdu.

“Geçtiğimiz yıl ABD’nin yenilgilerine tanık olduk” diyen Ruhani, sözlerine şöyle devam etti: “ABD ülkemizin içişlerine müdahale etmeye çalışıyordu. Ancak halkımız onlara gerekli cevabı verdi. Birliği ve direnişi ile ABD’nin komplolarını etkisiz hale getirdi.”

Hasan Ruhani Anayasayı anımsatarak, “İslam, İran ve İran milleti bizim için vazgeçilmez ilkelerdir. Anayasamız, İmam Humeyni’den bizim için kalan en önemli miraslardan biridir. Anayasaya saygı duymamız, Anayasanın potansiyellerini kullanmamız gerekiyor” dedi.

İşte gövde gösterisinde yer alan bazı mühimmatlar:

Kadr balistik füzesi

FHA- 22 Behmen İslam devriminin zafer yıldönümü yürüyüşünde Hava Uzay Birliği’nin 2 bin km menzilli Kadr balistik füzesi başkentte düzenlenen yürüyüşte sergilendi. Sıvı yakıtla çalışan bu füze İranlı uzmanların yerli imkanlarla ürettiği balistik füzelerin arasında yer alıyor.

Kadr balistik füzesi

Gerçekleştirilen yürüyüşte yine İran yapımı Fatih adlı denizaltı da sergilendi.

Fatih denizaltıları İranlı uzmanların yerli imkanlarla tasarımını ve yapımını gerçekleştirdiği denizaltılardan biri.

Fatih adlı denizaltı

Son denemelerini tamamlamak üzere olan Fatih denizaltıları yaklaşık 500 ton ağırlığındadır.

Fecr-5 füzesi

Gerçekleştirilen yürüyüşte İran yapımı ve 2 bin km menzilli Fecr-5 füzesi de sergilendi.

[Via Farsnews]