Seçime kısa bir süre kala başlatıldığı açıklanarak ‘seçim malzemesi’ olarak kullanıldığı düşünülen Kandil operasyonuna ilişkin İran’dan gelen açıklamada, “Türkiye’nin Kandil operasyonunun desteklenmeyeceği” belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri

Daha önce yapılan yorumlarda İran’ın ‘desteğinin’ önemine dikkat çekilmiş, Ankara da Tahran’la görüşüldüğünü aktarmıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, İran’ın Türkiye’nin PKK’ya yönelik başlattığı askeri harekâtı desteklemediğini belirtti.

Sputnik’in İran devlet televizyonuna dayandırdığı habere göre Tuğgeneral Şikarçi yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi:

“İran İslam Cumhuriyeti, her türlü terörle mücadele eylemini desteklemesine rağmen, ilgili ülkedeki yasal hükümetin izni olmadan terörizmle mücadele bahanesiyle üçüncü bir ülke sınırları içine operasyon yapılmasını gayrimeşru bir eylem olarak görüyor.

İran son 40 yıldır teröre maruz kalıyor. Buna rağmen İran, terörist gruplarla mücadele için asla bir ülkenin egemenliğini ihlal edecek eylemleri desteklemeyecektir.”

İran’ın desteği neden önemi?

İran Devrim Muhafızları

İran, askeri açıdan bölgedeki en güçlü ülkelerden biri. Ayrıca Türkiye ve Irak’la sınırı bulunan İran, Kandil bölgesine oldukça yakın bir noktada sınır komşusu.

Kandil’e geniş çaplı bir operasyon için İran’la görüşüldüğünü belirten Çavuşoğlu, “Bu işin bir saha ayağı var, bir de diplomaside yapılması gerekenler var. İran’la da görüşüyoruz” demişti.

24 Haziran erken seçimlerine sayılı günler kala 4 Haziran’daki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın “operasyon hakkımız var” deyip “Kandil’e Türkiye bundan sonra da girebilir. Her an her şey olabilir” açıklaması sonrası Kandil’e operasyon dillendirilmeye başlanmıştı.

Bu açıklamadan birkaç gün sonra ise AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kandil’e operasyonun başlatıldığını açıklayarak, “20 uçağımızla 14 önemli noktayı yok ettik” ifadesini kurmuştu.

Operasyon gündemi hükümete yakın basında da yer bulurken, haberlerde dikkat çekilen noktalarda biri de İran’ın tutumunun ne olacağı olmuştu.