İran’da bir haftadır devam eden olaylarda şiddet oranı gittikçe yükseliyor.

Şiddet oranını artıran nedenler arasında İran polisinin göstericilere sert bir şekilde müdahale etmesi gösterilebilir ancak dış güçlerin İran’daki olaylara yapabileceği etki de söz konusu olabilir.

Bu iddiayı en güçlü biçimde gündeme taşıyan Rus senatör Konstantin Kosaçev, İran’daki olaylarda dış güçlerin etkili olduğunu belirtti.

Kosaçev, ABD ve İsrail’in Tahran’ı baskı altına almak için görüştüğünü de kaydetti.

İran’daki protesto gösterilerini Sputnik’e değerlendiren Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, “İran’da yeni yıl öncesi başlayan protesto dalgası, elbette her şeyden önce ülkedeki belirli iç politika süreçlerinin belirtisi. Sosyo-ekonomik faktörler de, gelişmeleri etkiliyor ancak sosyo-ekonomik göstergeler, bölge ve önceki yıllarla kıyaslandığında İran için en kötü göstergeler değil” cümlelerini kurdu.

Göstericilerin “Ne Gazze, ne Lübnan, benim hayatım İran!”, “Suriye’yi bırakın, bizleri düşünün!” gibi sloganlar atarak Tahran’ın dış politikasına saldırdığına dikkat çeken Kosaçev, “Burada henüz dominant olmasa da dış etkiden söz edilebilir. Washington’un İran’daki süreçler üzerinde çok etkisi olduğunu söylemek istemiyorum, zira Washington ‘eski formunda’ değil ve İran da, dış müdahaleye açık bir ülke değil” dedi.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump ve Washington’daki yetkililerin tepkisinin İranlı göstericiler için bir ‘destek’ mesajı niteliğinde olduğunu belirten Rus senatör, ABD’nin İranlı göstericileri desteklediğinden emin olduğunu belirtti.

Zira geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, İran hükümetine karşı yapılan protestolardaki eylemcileri cesaretlendirme çalışıyor. Trump, Twitter hesabından paylaşımlar yaparak ‘eylemcilere’ destek mesajı verdiğini açıkça ifade etmişti.

1 Ocak 2018 tarihinde ise ABD Başkanı Donald Trump’tan hükümet karşıtı eylemlerin sürdüğü İran hakkında yeni bir açıklama geldi.

Trump, Twitter mesajında “İran halkı yemek ve özgürlük için aç. İnsan haklarının yanı sıra İranlılar’ın zenginliği de yağmalandı. Değişim zamanı!” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın göstericileri Twitter’dan cesaretlendirmesi sonrasında İran’da sosyal medyaya erişim engeli gelmişti.

ABD’nin ulusal güvenliğin bir numaralı düşmanı olarak gördüğü İran’ı karıştırmak için her fırsatı kullanacağını da öne süren Kosaçev, ABD ile İsrail’in 12 Aralık’ta imzaladığı İran’a karşı işbirliği anlaşmasına işaret ederek, iki ülkenin Tahran’a baskı için görüşme halinde olduğunu vurguladı.

Meydana gelen olaylarda 10’dan fazla kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

İran yetkilileri ise ülke çapında süren hükümet karşıtı protestoların devam etmesi takdirde, protestocuların ‘demir yumrukla’ karşılaşacakları ve ‘yaptıklarının bedelini ödeyecekleri’ tehdidinde bulunmuştu.

İran’ın Kirmanşah şehrinde ‘hayat pahalılığını’ protesto etmek için göstericiler sokaklara çıkmış ve polisin müdahalesi sonucu olaylar ‘şiddet eylemlerine’ dönüşmüştü.