İran’da ekonomik nedenlerden kaynaklanan protestolar sürerken Hürremşehr kenti başta olmak üzere bazı kentlerde de ‘temiz su krizi’ dolayısıyla başlayan protestolar da devam ediyor.

Ayrıca görgü tanıkları, polisin barışçıl gösterilere gerçek mermiyle saldırıda bulunduğunu ifade ederken, temiz su talebinin yerine getirilmesi yönündeki tepkiler her geçen gün artıyor.

İran halkı, 30 Haziran’dan bu yana Huzistan eyaletine bağlı Hürremşehr ve Abadan kentlerinde sokak protestoları düzenliyor. Protestoların nedeni ise ‘temiz su krizi’ ve yetkililerin yerine getirmediği vaatler.

Hüzistan eyaletine bağlı Hürremşehr ve Abadan kentlerinde temiz su kıtlığı yaşanıyor. Ayrıca kirli su içip zehirlenip ölen kişi sayısı da artıyor.

İran Yargı Erki’ne bağlı haber sitesi mizanonline’a bilgi veren Ramhürmüz İlçe Savcısı Kasım Nejad, Huzistan eyaletine bağlı Ramhürmüz ve El-Fars bölgelerinde 230 kişinin zehirlendiğini, konuyla ilgili inceleme başlatıldığını belirtti.

Mehr Haber Ajansı, Ramhürmüz ilçesine bağlı Bavec, İslam Abad, Şehreki Şehid Rayigani, Sepehlun ve Kebuteri köylerinde 180 kişinin içme suyundan zehirlendiğini aktarmıştı.

Hüzistan Acil Tıbbi Olaylar Yönetim Merkezi Başkanı Şehyar Mirheşti, Ramhürmüz ilçesinde 65 kişinin zehirlenerek hastanelere başvurduğunu söylemişti.

Su ve Kanalizasyon İdaresi yetkilileri iki kentte belli bir süre su verilmeyeceğini açıklamış, ancak 30 Haziran’dan itibaren hayatın ‘normal’ seyrine döneceğini duyurmuştu.

Ancak yetkililer, bölgeye içme suyu sağlayan nehirlerde yüksek tuz oranını gerekçe göstererek, sözlerini yerine getirmedi.

Bunun üzerine Hürremşehr’de yaşayan halk Cuma Camii’nin hemen önünde barışçıl protesto eylemleri düzenledi.

Cuma namazı öncesi Hürremşehr Valisi Valiollah Hayatifar’ın protestocularla konuşma girişiminde bulunduğu belirtilirken, protestocuların yanıtının “Yetersiz yetkililer istemiyoruz. İstifa et” olduğu bildirildi.

Yetkililer Cumartesi günü sorunun kısmen çözüldüğünü açıklasa da Iran Wire’a göre kentteki durum aksini gösteriyordu.

Suyun hala tuzlu olduğunu ifade eden protestocular, yine sokakta tepkilerini dile getirdi.

Eylemciler, “Amerika’nın bizim düşmanımız olduğu yalan, bizim düşmanımız burada”, “Hameyni’ye ölüm”, “Ruhani’ye ölüm” ve “İslam Cumhuriyeti’ne ölüm” sloganları atarak hükümeti protesto etti.

Protestolar büyüyor

İran’da temiz su talebiyle yapılan protestolar diğer kentlere yayılıyor.

Polisin saldırısıyla çatışmaya dönüşen olaylarda en az 4 kişinini yaşamını yitirdiği iddia edilirken, onlarca kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Iran Wire’da yer alan habere göre daha sonra polis ve Devrim Muhafızları, protestoculara ateş açtı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Hürremşehr vekili Abdollah Sameri’nin sözcüsü, “Maalesef Cuma Camii’nin önünde su talep eden 150 kişiden bazı eşkiyalar rejim karşıtı sloganlar attı” dedi.

Bir görgü tanığı ise yaşananları şu cümleler aktardı:

“Polisler kaçış yolunu kapadı ve arabaların geçmesine bile izin vermedi. Ön camları bile kırdılar. Polis ateş açmaya ve ön camları kırmaya başlamasa insanlar sakin kalırdı. İtfaiyeler tazyikli su kullandı. [Meydan] Biber gazı dumanıyla doluydu. İnsanlar meydanı yarım saatliğine işgal etti ve yalnızca slogan atıyorlardı. Sonra aniden polis saldırdı ve ateş açmaya başladı.”

Grev ve gösteriler

Geçtiğimiz yılın son günlerinde halkın ekonomik taleplerle başlayan protestosu ülkenin birçok kentine yayılan hükümet karşıtı protestolara dönüşmüştü.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekildiğini ve İran’a yeni yaptırımlar uygulayacağını açıklamasıyla da ekonomik gidişattaki kötü seyir devam ediyor.

Son olarak İran’da ekonomideki kötü gidişat ve hızla yükselen dolar kuru nedeniyle başkent Tahran’da bir grup esnafın başlattığı grev protestoya dönüşmüştü.

Ekonomi nedenli protestolar birçok ilde sürüyor.