İran’da ekonomik kriz ve hükümetin politikalarına karşı uzun süre gerçekleşen protestolar, etkisini gösterdi.

Sputnik’in haberine göre, İran Ekonomi ve Maliye Bakanı Mesud Kerbasiyan, ülke meclisinde yapılan gensoru oylaması sonucunda 137 milletvekilinin oyuyla görevinden azledildi.

121 milletvekilinin de Kerbasiyan lehine oy kullandığı 19 Ağustos tarihinde meclise sunulan gensoru önergesinde eski bakan ekonomik krizi yönetememek, gerekli tedbirleri almamak, uygun mali denetim ve şeffaflığı sağlayamamaktan sorumlu tutuluyordu.

Sponsorlu

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Ayetullah Seyyid Ali Hamaney

ABD, İran’a yeni yaptırımlar uygulamaya başlanmıştı. ABD’nin hedefinde İran Devrim Muhafızları Ordusu vardı.

ABD, İran Devrim Muhafızları Ordusu’yla bağlantıları olduğu gerekçesiyle altı kişi ve üç kurumu yaptırım listesine eklemişti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptırımların hedefinde Devrim Muhafızları’na milyonlarca dolar aktaran ve grubun ‘zarar veren faaliyetlerine fon sağlayan’ kişileri olduğunu söylemişti.

İran Merkez Bankası da İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun yasadışı şekilde ABD doları elde etmesine olanak sağlamakla suçlanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump grup için ‘yolsuzluğa bulaşmış terör gücü ve milisi‘ demiş geçtiğimiz senenin Ekim ayında da gruba yaptırım uygulamıştı.

Washington’un Tahran’ı hedef alan bu son adımından iki gün önce Trump, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekildiğini duyurmuş, İran’a yönelik baskıların artacağını belirtmişti.

İran kuru sabitlemişti, yastık altı dövizi sınırlamıştı

ABD’nin bu yaptırımlarına karşı İran Merkez Bankası, para birimi riyalde son dönemde görülen sert düşüşün ardından bir dizi önlem açıklamış ve döviz kurunun sabitlendiği duyurulmuştu.

Ülkede şuan Dolar/İran Riyali kuru, 42 bin.

1 TL ise yaklaşık olarak 7 bin İran Riyaline denk.