İran’ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’e bağlı dağlık sınır bölgelerini top atışlarıyla vurduğu aktarıldı.

Anadolu Ajansı’nın Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) resmi internet sitesine dayandırdığı haberinde, İran topçu birliklerinin özellikle Balekayeti ve Hacı Omeran’a bağlı “Gundejor, Alane, Kunere, Dinoy Gewre, Dinoy Biçuk, Berde Zerde” köylerini aralıksız bombaladığı aktarıldı. (Via Anadolu Ajansı’nda yer alan bu bilgiyi henüz onaylamıyor)


Açıklamada, topçu atışlarının herhangi bir kayba yol açıp açmadığına dair bilgi yer almadığı ifade edildi.

Sputnik’in aktardığı haberde, İran devlet televizyonu IRIB’e göre, önceden planlanmış olan tatbikat 1980-88 arasındaki İran-Irak savaşının başlangıcını anmak amacıyla düzenleniyor. Ancak IKBY’nin referandumuna saatler kala düzenlenen tatbikat, aynı zamanda Erbil’e bir mesaj olarak da algılandı. Tatbikatta, havan topunun yanı sıra zırhlı araçlar ve hava unsurları da kullanılıyor.

Sponsorlu

Söz konusu gelişmenin İran’ın da şiddetle karşı çıktığı ve yarın düzenlenmesi planlanan bağımsızlık referandumu öncesi yaşanması dikkati çekti. İran, daha önce de kendine muhalif İran-Kürdistan Demokrat Partisi’ne bağlı Peşmerge güçlerinin varlığını gerekçe göstererek, dağlık sınır bölgelerini top atışlarıyla vurmuştu.

Sputnik Türkiye muhabirlerinden Hikmet Durgun da Twitter hesabından bu bilgiyi paylaştı.

Öte yandan 3 Temmuz 2017 tarihinde de İran ordusu IKBY’nin Erbil’in dağlık Balekayeti bölgesini obüs atışlarıyla bombalamıştı. Bombalama sonucu 1 kişi yaralanmıştı.