Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İran’la ortak operasyon’ açıklaması ardından gözler İran’a çevrilmişti. İran’dan açıklamaya yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İran’la ortak operasyonunun olası olduğuna‘ vurgu yapan açıklamasına yanıt veren İran Devrim Muhafızları Ordusu, Türkiye ile PKK‘ye karşı bir ortak operasyona sıcak bakmıyor.

Sputnik’in paylaştığı habere göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan açıklama geldi. Açıklamada, “Biz, yurt dışında operasyon düzenlemiyoruz. Ancak İran topraklarında nüfuz kurmaya çalışacak her türlü kişi ve gruba karşı koyacağız. İran’da terör saldırısı düzenlemeye yönelik tüm girişimlere karşılık vereceğiz” cümlelerine yer verildi.

Bu açıklamayla birlikte İran Devrim Muhafızlarının, ülke sınırları dışında kapsamlı operasyon planlanmadığı anlaşıldı.

Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran Genelkurmay Başkanı’nın yaptığı ziyarete ilişkin, “Tehdit unsuru haline gelmiş olan terör örgütlerine karşı İran ile müşterek hareketin yapılması her an gündemde” şeklindeki açıklaması PKK’ye karşı Kandil ve Sincar’da ortak operasyon mu gerçekleşecek” sorusunu gündeme getirmişti.

İran Devrim Muhafızları

Peki Ya Operasyon Başlatılırsa? – Amaç Ne Olur?

Erdoğan’ın ‘İran’la ortak operasyon’ açıklamasını değerlendiren İran Press Genel Yayın Yönetmeni Emad Abşenas, iki ülkenin ortak operasyon düzenlemek için birçok nedeni olduğunu ifade etti.

Abşenas, bu konuyla ilgili şu cümleleri kullandı:

“Eğer Kürtlerin bağımsızlık referandumu gerçekleşirse bu İran ve Türkiye’nin Kürt bölgelerindeki durumu zora sokacak. ABD’nin Kürtleri silahlandırma yönündeki politikası bu durumu daha da zorlaştırıyor.

İran ve Türkiye, Kürtlerin ABD’nin kontrolünden çıkması halinde onlara sağlanan silahın diğer düşman grupların eline geçeceğinden endişeleniyor. Bunu daha önce Afganistan, Libya ve diğer ülkelerde çok gördük. Başlarda ABD’nin kontrolünde gibi görünen gruplar sonra kontrolden çıktı.

Aralarında IŞİD’in emriyle İran Meclisi ve Humeyni Mozolesi’ne saldıranlar da dahil gözaltına alınan teröristlerin çoğu, silahı Iraklı Kürtlerden aldığını itiraf etti. Bu yüzden İran’ın Türkiye’nin PKK’nın güçlenmesinden duyduğu tedirginliği kadar muhalif grupların hareketinden tedirginlik duyuyor.

ABD, silahlı Kürt birliklerinin yardımıyla Suriye’nin güneyi üzerinden yoğunlukla Arapların yaşadığı bölgeleri ele geçirmek istedi. Amaç, bu bölgeleri, Suriye hükümetine karşı mücadelede üslere dönüştürmek. Ama İran ve müttefikleri Washington’un bu planlarını bozdu”