İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ülke sınırlarının değişimine yol açacak herhangi bir değişime karşı olduğunu belirterek, hiçbir ülkenin kendisini komşularının tehdidi altında hissetmemesi gerektiğini belirtti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İran ziyareti kapsamında yaptığı temaslardan biri İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmek oldu.

Görüşme sonrasında yaptığı değerlendirmelerde Ruhani, terörizme karşı savaş ile bölgesel istikrar ve güvenliği sürdürmenin önemine vurgu yaptı.

Ruhani, şunları söyledi:

“Ülkelerin bağımsızlığını saklı tutması ve coğrafi sınırlarını koruyabilmesi, bölgede güvenliğin tesis edilmesini sağlayacaktır.

Çabalarımızı ve attığımız adımları, hiçbir ülkenin komşularının tehdidi altında hissetmeyeceği şekilde belirlemeliyiz.

Ancak ne yazık ki günümüzde belirli taraflar bölgedeki coğrafi sınırları değiştirmeye çalışmakta ve Irak’ın kuzeyindeki yenilgilerini takiben Kuzey Suriye’de kuyu kazıyor” dedi.

Öte yandan Çavuşoğlu ve İranlı mevkidaşı Muhammed Cavad Zarif’in bugünkü görüşmede Soçi’de gerçekleşen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin sonuçlarını değerlendirdiği aktarıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Görüşme sırasında taraflar, başta ekonomi ve kültür alanlarında olmak üzere ikili ilişkileri güçlendirme yollarıyla ilgili fikir teatisinde bulundu. Görüşmede ele alınan konulardan biri de, Soçi’de yapılan Suriye toplantısının sonuçları dahil bölgedeki durum oldu” denildi.

İran, Türkiye’nin Afrin bölgesinde yürüttüğü operasyona sıcak bakmıyor.