İran’da 6. gününe giren hükümet karşıtı gösteriler konusunda İran’ın dini lideri Seyyid Ayetullah Ali Hamaney sessizliğini bozdu. Hamaney “Düşmanlarımız ülkede karışıklık çıkardı” dedi.

İran’da Meşhed’de başlayan eylemler ülke geneline büyüyerek yayıldı. İran devlet televizyonu dün geceki gösterilerde 9 kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi. Şuana kadar ülkede düzenlenen gösterilerde toplam ölü sayısı 27’ye yükseldi.

Necafabat kentinde ise bir polisin öldürüldüğü aktarıldı. Bu bir polisin yaşamını yitirdiğine dair ilk resmi açıklama oldu. Aralarında hükümete yakın Fars haber ajansının da bulunduğu haber kaynakları, ülke genelindeki gözaltı sayısının 200’ü aştığını belirtiliyor.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani İran’daki protestolarla ilgili yapılan sosyal medya paylaşımlarının ABD, Suudi Arabistan ve İngiltere tarafından yönetildiğini iddia etti.

Lübnan medyasına konuşan Şamhani, “İran’daki durumla ilgili etiketler ve mesajlar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan’dan geliyor. Durumla ilgili sosyal medya ağlarında yaşanan şey, İran halkına karşı bir vekalet savaşıdır” dedi.

İran’da geçen perşembe patlayan eylemler büyüyerek devam ederken, protestoculara başta ılımlı bir yaklaşım sergileyen İran Cumhurbaşkanı Ruhani dün ilk defa sert bir tavır gösterdi. Ruhani, ‘azınlık’ diye nitelediği eylemcilere karşı cevabı bizzat “İran halkının vereceğini” söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi ‘halkı sokağa’ davet ederse; İran için sonuç felaket olur!

Ruhani’nin ‘İran halkı eylemcilere karşı cevabı verecektir’ demesi ardından sokağa çıkacak ‘bilinçsiz’ insanlar yanlış şekilde hareket edip daha fazla insanın ölümüne yol açabilecek şiddet olaylarına neden olabilir.

İran’daki protesto gösterilerinden

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan da İran’daki protestolarla ilgili açıklama geldi.

Ankara’nın açıklamasında, İran’da “Huzur ve istikrarın korunmasına önem atfediyoruz” denilirken, İran’daki haberlerden dolayı endişe duyulduğu ifade edildi.

İran’da devam eden olaylarla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada, “Huzur ve istikrarın korunmasına önem atfediyoruz” denildi.

‘Ruhani’nin açıklaması dikkate alınmalı’ denilen açıklamanın tamamı şöyle:

“İran’da 28 Aralık tarihinde başlayan gösterilerin yayılarak sürdüğü ve çıkan olaylarda ölenlerin olduğu, ayrıca kamu binalarının zarar gördüğü yönündeki haberlerden endişe duyulmaktadır. Türkiye, dost ve kardeş İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfetmektedir. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin halkın barışçıl gösteri yapmaya hakkı olduğu, ancak kanunların çiğnenmemesi ve kamu malına zarar verilmemesi gerektiği yolundaki açıklaması dikkate alınarak şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz.”

İran’ın En Yetkili Kişisi Konuştu!

Ülkedeki hükümet karşıtı gösteriler konusunda ‘Düşmanlarımız karışıklık çıkardı” diyen İran’ın dini lideri Hamaney bu kişilerin “Para, silah ve istihbarat kullanarak’ karışıklık çıkardığını savundu.

Hamaney resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada “Son günlerde İran’ın düşmanları birleşti ve İslam Cumhuriyeti’nde karışıklık yaratmak için para, siyaset, silah ve istihbarat gibi farklı araçları kullandı. Düşman herhangi bir gedikten sızmak ve İran ulusuna saldırmak için her zaman bir fırsat kolluyor.” ifadelerini kullandı.

Hamaney konuyla ilgili olarak ‘doğru zaman geldiğinde’ ulusa sesleneceğini de duyurdu.

Öte yandan Tahran Devrim Mahkemesi Başkanı Musa Gazanfer Abadi’den çok sert bir açıklama geldi.

Yarı resmi Tasnim haber ajansının aktardığına göre Abadi eylemlere katılan kişilerin ‘Allah’a savaş açmak’ suçundan mahkemede idam cezası alma ihtimallerinin olduğunu söyledi.

Abadi “Açıkça görülüyor ki onlara yöneltilebilecek suçlardan biri ‘Muharebe’ yani ‘Allah’a savaş açmak’. İran’da bu suçun cezası idamdır.” dedi.

Abadi ayrıca, “3. ve sonraki günlerinde gösterilere katılan eylemcilerden gözaltına alınanların cezaları daha ağır olacak. Çünkü, İçişleri Bakanlığı tarafından gösterilerin izinsiz olduğu açıklaması yapılmasına rağmen, bu kimseler bilerek ve kasıtlı olarak toplumda kargaşa çıkarma girişiminde bulundu” dedi.