Irak’tan önceki gün gerçekleştirilen hava harekatıyla ilgili açıklama geldi.

BBC Türkçe’nin Irak’ın özel haber sitesi Shafaq’a dayandırdığı haberine göre, Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Ezidilerin yoğunlukta yaşadığı Sincar (Şengal) yakınlarındaki PKK konvoyuna yönelik hava saldırısını ‘kınadı’.

Habere göre Irak Dışişleri iki ülke arasında operasyon öncesi koordinasyon oluşturulmadığı öne sürülürken, Türkiye’ye Başika Kampı’ndaki askerlerini geri çekmeleri çağrısını da yineledi.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ise, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, hükümetinin Irak topraklarından Türkiye’ye karşı yapılacak her türlü askeri saldırıya karşı duracağını belirtmişti. İbadi ayrıca bu doğrultuda Irak ve Türkiye’den yetkililerin sınır denetimine ilişkin ortak bir plan üzerinde çalıştığını belirtmişti.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

TSK’nin Milli İstihbarat Başkanlığı (MİB) ile ortak düzenlediği operasyonda, IŞİD işgali sonrası Şengal’de kurulan birlikleri koordine eden, Ezidi Toplumu Koordinasyonu ve KCK üyesi Zeki Şengali (İsmail Özden) öldürülmüştü.

15 Ağustos’ta TSK, PKK’nın bölgedeki sorumlusu olduğu belirtilen bir kişinin söz konusu operasyonda öldürüldüğünü açıklamıştı. KCK ise bunu dün doğrulamıştı.

Ezidi komutana yönelik operasyon, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Ankara ziyaretinin ardından gelmişti. KCK de İsmail Özden’in Irak, ABD ve KDP işbirliği sonucu öldürüldüğünü öne sürmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İbadi, görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada Erdoğan’ın, “PKK’nın Irak’tan tamamen temizlenmesi istikametinde çabalarımızı artırma hususunda görüş birliğine vardık” sözlerine şu eklemeyi yapmıştı:

“Sınırların kontrol altına alınması, özellikle Türkiye sınırının kontrol altına alınması için bir plan yaptık. Biz buna müsamaha etmeyeceğiz. Biz Türkiye ile birlikteyiz. Sınırların korunması, Türkiye’ye saldırıların önlenmesi konusunda Türkiye ile birlikteyiz.”

ANF Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, TSK’nın hava harekatında ölen PKK’nin Ezidi üyelerinden Zeki Şengali’ye yönelik operasyona ilişkin Ezidi Toplumu Koordinasyonu ve KCK tarafından yapılan açıklamalarda operasyon için ‘suikast’ ifadesi kullanılmıştı.

KCK’den Zeki Şengali açıklaması: ABD, Irak ve KDP’nin rolü var!

KCK, operasyondan Ankara’nın yanı sıra ABD, Irak hükümeti ve KDP’yi de sorumlu tuttu.

Açıklamalarda Şengali’nin ‘suikast’ sonucu öldürüldüğü belirtilirken, bundan Ankara’nın yanı sıra ABD, Irak hükümeti ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) de sorumlu tutuldu.

KCK açıklamasında, “Şengal’den gelen bilgilere göre KDP ya da Irak’a yakın çevrelerin bu suikastta işbirliği yaptıkları iddiası bulunmaktadır” dedi.

Açıklamada, operasyonun Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Ankara’da yaptığı görüşmelerden sonra gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Öte yandan, Beştepe’de yapılan kabine toplantısı ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sincar’da düzenlenen hava harekatınından önce İbadi’ye bilgi verildiğini söyledi.