Irak Yönetimi, kentin resmi kurum ve kuruluşlarında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağını astırma kararı alan Kerkük Valisi’ni görevden aldı.

Rudaw’da yer alan habere göre, Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’i görevden almak için bir karar metni hazırlayarak bu belgeyi imzaladıktan sonra oylama için meclise gönderdi.

Irak Meclisi de Kerim’in azli yönünde oy kullandı.

Oylamadan sonra Meclis tarafından bir açıklama yapıldı. Irak Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakanlık ofisinden Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevden alınması talep yazısı oylanması için tarafımıza gönderildi. Yapılan oylama sonucunda da Kerim’in görevden azline karar verildi.” cümleleri yer aldı.

Görevden Alınan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim Kimdir?

Liseyi Kerkük’te bitirdi. Daha sonra Musul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1971 yılında, Kürt Öğrenci Birliği başkanlığına seçilmiştir. Bundan bir yıl sonra, 1972 yılında peşmerge güçlerine dahil oldu. Daha sonra ABD’ye gitti. ABD’de Kürtlerle ilgili konularda aktif rol oynadı. 1991- 1999 yılları arasında Kuzey Amerika Kürt Ulusal Kongresi başkanı olarak görev yaptı. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi ve ABD Senato ve Temsilciler Meclisi’nde Kürtler hakkında kapsamlı bilgi verdi.

George Washington Üniversitesi’nde Nöroşirürji eğitimini bitirdi. Ve Molla Mustafa Barzani’nin kişisel doktoru oldu.

1975’te kurulan ve kurucuları arasında Celal Talabani’nin de olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği aracılığıyla siyasete geçiş yaptı. 29 Mayıs 2011 tarihinde Kerkük Meclis Vilayeti’nde vali ve meclis başkanlığı seçimi yapıldıktan sonra göreve getirilmiştir.