TBMM, Irak ve Suriye’ye asker gönderilmesine olanak sağlayan tezkere için AK Partili vekillerin çağrısıyla olağanüstü toplandı.

Irak’a asker gönderilmesine yetki verecek olan Tezkere AK Parti, MHP ve CHP’nin oylarıyla resmen kabul edildi. HDP ise karşı oy kullandı.

Peki Meclis’te bulunan siyasi partiler tezkere hakkında ne dediler? Bu içerikte sizlere siyasi parti millletvekillerinin konuşmalarını derledik.

Hükümet Cephesi: Referanduma İzin Vermeyeceğiz!

TSK askeri

Olağanüstü toplantıda ilk konuşmayı yapan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yapacağı bağımsızlık referandumuna Türkiye’nin izin vermeyeceğini söyledi. Canikli “Müttefiklerimiz örgüte yardım yapıyor” ifadesini kullandı.

Canikli’nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

 • TBMM’nin hükümetimize vermiş olduğu yetkiyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı operasyonuyla Türkiye’nin güneyinde oluşturulmak istenen, terör örgütü kontrolündeki siyasi yapılaşmanın kalbine, çıkarılamayacak bir hançer saplanmıştır. Güvenliğimizi tehdit eden bu riskler halen aktiftir ve bu tezkere ile talep edilen yetkilere ihtiyaç vardır.
 • Böyle bir referandum bizim açımızdan her zaman yok hükmünde olacaktır. Türkiye bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için uluslararası hukukun ve uluslararası anlaşmaların verdiklerini yapacaktır. Bütün tedbirler alınacaktır, bütün araçlar masadadır.
 • Bu referandum kararı ve uygulaması, zincirleme reaksiyonlara yol açabilecek, böyle bir sorumsuz adım bölgede önü alınamaz bir yangına neden olabilecektir. Zaten şu anda Suriye’de küresel güçler arasında zaman zaman çok tehlikeli yakınlaşmaların olduğunu biliyor ve görüyoruz. Böyle bir çalışma, böyle bir referandumdan sonra bu tehlike, çok daha görülür ve yakın hale gelebilecektir.

MHP Cephesi: Bize Parmak Sallayanların Parmağını Keseceğiz!

Devlet Bahçeli ve Yusuf Halaçoğlu Meclis’te konuşuyorlar.

Canikli’nin konuşmasından sonra MHP adına Grup Başkanvekili Erkan Akçay, söz aldı. Akçay, Ortadoğu’da Türkiye’nin kendi göbeğini kesmesi gerektiğini söyledi.

Akçay’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

 • Barzani’nin, Türkmen kentlerini de kapsayan korsan referandum hazırlığının tarihten ve hukuktan gelen haklarımız doğrultusunda sonuna kadar karşısındayız. Bu referandum sinsi bir ön çalışma, karanlık bir öncü hamledir. Bu referandum Türkmenlerin, Türkiye’nin, bölge ülkelerinin ve bu coğrafyanın tamamen aleyhinedir. Bu korsan referandum gayri meşrudur, kabul edilemez, vahim sonuçlara gebe bir girişimdir. Türkiye’ye doğrudan bir tehdittir.
 • Türkiye’nin uluslararası ve ikili anlaşmalardan doğan hakları güçlüdür. Bu nedenledir ki, Türkiye Cumhuriyeti devleti, bekasını yakından tehdit eden, egemenlik haklarını doğrudan hedef alan, varlık ve birliğini riske sokan her türlü eylem, hazırlık, kurgu, tertip, teşebbüs ve mütecaviz emellere karşı meşru müdafaa ve müdahale hakkını kullanmakla mükelleftir. Türkiye’ye hiçbir güç yön tayin edemez. Türkiye Cumhuriyeti’ne kimse parmak sallayamaz. Bize parmak sallayanların parmağını kırarız.
 • Bu referandum iş işten geçmeden iptal edilmelidir.

HDP Cephesi: Kendi Kaderini Tayin Etme Hakkı Kürdistan Halkına Helaldir!

HDP Milletvekili Osman Baydemir

MHP’li Akçay’dan sonra HDP adına söz alan Osman Baydemir, tezkereyle ilgili “40 milyon Kürt halkının düşmanlığının tezkeresidir” değerlendirmesini yaptı.

Baydemir’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

 • Bugün konuşulacak tezkerenin aciliyeti yoktur. Daha 40 günlük zamanı var. Günü geldiğinde zaten onaylanacaktır. Neden bugün Meclis’in ve milletin önüne konulmaktadır? Çünkü hükümet bir kan dökerek, baskı uygulayarak süresini uzatma amacındadır. Bu tezkereye OHAL’e KHK’lara karşıyım diyen herkesin hayır demesi gerekiyor.
 • Bu tezkerenin bir diğer amacı daha var. Neredeyse 3 yıldır tüm coğrafyamızda ifade etmeye çalışıyoruz. Irkçılık, aşırı milliyetçilik bir toplumun ancak felaketi olabilir. Bu tezkere açık ve net şekilde 40 milyon Kürt halkının düşmanlığınnı tezkeresidir. Kürdistan bölgesinde yaşayan bütün halklar. Onların iradesi neyse başımız gözümüz üzerinde kabulümüzdür. Şu anda Kürdistan Yönetimiyle Bağdat yönetimi arasında trafik devam ediyor. İster referanduma gidilsin ister ertelensin sandıktan çıkan irade kabulümüzdür.
 • Tezkereler savaş kararları bir sonuç doğursaydı biz bugüne kadar onlarca kez çözmüş olurduk. Irak’ın toprak bütünlüğü kaygınız yok. Her fırsatta toprak bütünlüğünden bahsediyorsunuz. Ortadoğu’da istikrar mı var? Ulusların kendi kaderini tayin hakkı evrenseldir. Filistin, Katolanya, İskoç halkı için ne kadar meşru ise Kürdistan halkına da anasının ak sütü gibi helaldir. Bu tezkerenin kendisi bu ülkenin beka sorunudur. Bu ülkeyi zerre kadar düşünenler varsa onlar bu tezkereye hayır demelidir. Bütün parlamentoya çağrıda bulunuyorum, gelin bu savaş tezkeresine hayır diyelim.

CHP Cephesi: Barzani’nin Ayağına Neden Kırmızı Halı Serdiniz?

Cumhuriyet Halk Partisi

Son olarak CHP grubu adına söz alan milletvekili Öztürk Yılmaz ise şunları söyledi:

 • Bu referandum girişimi 3 açıdan sorunlu. Uluslararası hukuka ve meşruiyete uymuyor. Bu referandum girişimi Irak Anayasası’na da aykırı. 3. konu, bu referandum girişimi Bölgesel Kürt Yönetimi’nin kendi yazdığı anayasaya da aykırı. Öncelikle Barzani güçlendi, neden? AKP’nin Irak Merkezi Hükümeti’ni öteleyen anlayışı merkezi hükümeti zayıflattı. Habur’daki ticaretten Bölgesel Kürt Yönetimi kazanç sağladı.
 • AKP Barzani’yi siyasi olarak da güçlendirdi. Barzani’nin ayağına neden kırmızı halı serdiniz? Neden bayrağını çektiniz? Barzani’yi ikinci olarak güçlendiren konu 2010’dan sonra IŞİD belasıyla başladı. Başika’da kurulan kamp bugün peşmergeye fayda sağlıyor. Bugün Kerkük konusu oluyor, Kerkük valisi görevden alınıyor ama kabul etmiyor. Irak Parlamentosu referandumu iptal ediyor ama kabul edilmiyor. Irak bugün uluslararası toplumun bir üyesidir.
 • Barzani güçlendi, Türkiye ve Tahran da zayıfladı. Dış politikada bir iflas yaşandı. Esad’ı devirme politikası olmamış olsaydı bugün Suriye’de hiçbir terörist olmayacaktı. IŞİD, El Nusra, PYD, PKK bütün terör örgütlerinin varlığının baş sebebi Esad’ı devirme fetişizmidir.