Irak’ın Rusya Büyükelçisi Haydar Mansur Hadi, ‘Irak Dışişleri Bakanı’nın Irak yönetiminin S-400 (hava savunma) sistemleri satın almak istediğini belirttiğini, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin onaylayacağı nihai karar alındığında bunun resmen duyurulacağını ve ardından Rusya ile görüşmelere başlanacağını’ aktardı.

Irak’ın Rusya Büyükelçisi Haydar Mansur Hadi, Sputnik’e verdiği demeçte, ABD’den Irak’ın S-400 sistemlerini satın alması konusunda gelebilecek uyarılara da değindi.

Hadi, Irak ile ABD arasında bulunan stratejik anlaşma kapsamında Washington ile çok iyi ilişkiler kurulduğuna vurgu yaptı.

Sponsorlu

Iraklı diplomat, “Aynı zamanda Rusya’yla da harika ilişkilerimiz var. Fakat Irak yönetimi bu kararı kendi alacak. Irak ve yönetimi, kendi topraklarına iç ve dış tehditlerden koruma sağlaması gerektiğine dayanarak hareket etmeli. Eğer Irak bu sistemi satın almaya karar verirse uluslararası toplum Bağdat’ın kararına saygı duyacak. Eğer ABD’den bir takım itirazlar gelecek olursa zorlukları diplomatik yollardan aşmaya çalışacağız. Şimdilik bu konuda herhangi bir karar alış değiliz” şeklinde konuştu.

Irak’taki bazı Amerikan silahlarının Rus menşeili olanlarla değiştirilmesi yönündeki soruyu cevaplayan Hadi, şunları söyledi:

“Değişim söz konusu değil. Amerikalılarla iyi ilişkiler içerisindeyiz. Fakat Irak’ın askeri cephaneliğinin büyük bir kısmı Sovyetler Birliği’nde üretilen silahlardan oluşuyor. Irak ile Rusya arasında imzalanmış 4 milyar dolarlık silah satış kontratları bulunuyor ve bu kontratlar hala uygulanıyor.

Rus silahlarının IŞİD’e karşı zafer kazanmamızın nedenlerinden biri olduğu şüphe götürmez.

Iraklı komutanların bir kısmı Rusya’da eğitim gördü. Rusya ile aramızda askeri alanda eskilere dayalı ilişkilerimiz var.”