Irak İçişleri Bakanı, ülkesindeki devam eden askeri operasyonlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Irak İçişleri Bakanı Kasım Muhammed el Araci, IŞİD’in ülkede askeri olarak bittiğini öne sürdü.

IŞİD mensupları
IŞİD via AP/The Atlantic

Irak güçleri, gün içerisinde ülkede IŞİD’in elindeki son kasaba olan Fırat Nehri kıyısındaki Rawa’yı geri aldığını açıkladı.

Araci, örgütün elinde bulundurduğu son bölge olan Rava’nın geri alınmasından dolayı güvenlik güçleri, Irak halkı ve Şiilerin dini mercii Ali Sistani’yi tebrik eden bir mesaj yayınladı.

Sponsorlu

Araci yapmış olduğu açıklamada, “Böylece IŞİD, Irak’ta askeri olarak bitti” ifadesine yer verdi.

Irak ordusu ve yerel aşiret güçleri, sabaha karşı başlatılan operasyonda Enbar’ın yaklaşık 230 kilometre batısında yer alan Rava’yı kurtarmış ve bölgenin IŞİD’in temizlenmesini sağlamıştı.

Edinilen bilgilere göre, Irak ordusu, önümüzdeki günlerde ülkenin batısındaki geniş çölleri patlayıcılardan temizleme ve Suriye sınırında güvenliği sağlamaya da hazırlanıyor.

Rawa kasabasının da bulunduğu Fırat Nehri bölgesi, IŞİD’in Suriye ile Irak arasında savaşçı ve mühimmat geçişleri için kullandığı stratejik bir bölge olarak kullanılıyordu.

IŞİD, Irak’ta Musul’u Haziran 2014’te ele geçirdikten sonra “hilafet” ilan etmiş ve ilk etapta korku salarak Irak içerisinde rahat ilerleme imkanı yaratmıştı. Ancak örgüt Suriye ve Irak’ta neredeyse tamamen bitme noktasına geldi.

[Via Sputnik]