Irak Ordusu ve Peşmerge arasında ateşkes kararı alındı.

IŞİD ile mücadelede eden ABD öncülüğündeki koalisyon sözcülerinden Albay Ryan Dillion, Irak Ordusu ile Peşmerge arasında ateşkes kararı alındığını açıkladı.

Dillion, “Peşmerge ve Irak ordusu ateşkes konusunda anlaştılar, bizim amacımız bu ateşkesin devam etmesidir” dedi.

Rûdaw TV’nin haber bültenine Irak’ın başkenti Bağdat’tan bağlanan Albay Ryan Dillon, Peşmerge Güçleri ile Haşdi Şabi arasında ateşkes sağlandığını açıkladı.

Sponsorlu

Canlı yayında Dillon’a yöneltilen sorular ve verdiği cevaplar şöyle:

Peşmerge ile Iraklı güçler arasında çatışmaların durduğu belirtiliyor. Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı?

Doğrudur, bundan haberdarız, bu bizim girişimde bulunduğumuz bir konu. Irak yönetimi ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti arasında çatışmaların durması için arabuluculuk ve diyalog girişimlerinde bulunmaya devam ediyoruz. Umarız sonuç elde edilir. Diyalog için çaba gösteriyoruz ki bir kez daha IŞİD’le mücadeleye odaklanılsın.

Ateşkes geçici mi yoksa kalıcı mı?

Bizim bildiğimiz sadece şu an bir ateşkesin olduğudur. Bunun kalıcı olmasını, ciddi bir çatışmaya dönüşmesine yol açmamasını umuyoruz. Yine bu sebeple ilgili tarafların diyalog masasına gelmesi için çaba sarf ediyoruz. Bu, çatışmayla değil diyalog ve diplomasiyle üzerinde çalışılması gereken bir konudur.

Peşmergeye karşı kullanıldığı iddia edilen silahlar hakkında tavrınız nedir? Irak’a silah verilmesi şarta bağlanır mı?

Haşdi Şabi’nin içinde belli gruplar var ki bunlara silah ya da eğitim vermemize izin verilmiş değil. ABD ve koalisyonun, IŞİD’i yok etmek için birlikte çalıştığı, Irak güvenlik güçlerine bağlı tek bir taraf bulunuyor. Bu onların İran’la birlikte olduğu ya da terör gruplarıyla geçmişleri olmadığı anlamına gelir. Ayrıca insan hakları ihlallerinde bulunmamış olmaları gerekiyor. Bu nedenle silah verdiğimiz gruplar ve ihtiyaçları konusunda tavrımız nettir.

Haşdi Şabi ve Irak ordusu Irak-Suriye sınırına ulaşmak istiyor. Onların bu bölgedeki varlığı, ABD’nin Suriye Demokratik Suriye Güçleri’ne (SDG) yaptığı yardımları engellemez mi?

Haşdi Şabi militanlarına ait bir konvoy

Bunun, IŞİD’e karşı mücadelede koalisyonun müttefiklerinden olan SDG’ye silah ulaştırılmasında şimdiye kadar etkisi oldu. Bu durumun aşılması için bir kez daha Iraklılardan birlikte kalmaya ve diyalog kurmaya çağırıyoruz. Bu konuda sadece ortak güçler komutanlığı değil, dışişleri bakanlığı da çaba sarf ediyor.

[Via Rudaw]