25 Eylül Pazartesi günü Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından ‘bağımsızlık referandumu’ yapılacak.

Başta ABD, Türkiye ve Fransa gibi ülkelerin karşı çıktığı bağımsızlık referandumuna dair kapsamlı bir içerik hazırladık.

Bazı ülkelerin erteleme talebine IKBY lideri Mesud Barzani, olumsuz baktı ve erteleme için artık çok geç olduğunu, referandumun yapılacağını söyledi. Peki yapılacak olan referandum tam olarak neden yapılacak, halka ne sorulacak ve sonucunda ne olacak?

IKBY Neden Bağımsızlık Referandumu Kararı Aldı?

Kürdistan Bölgesel Yönetimine bağlı peşmerge güçleri

BBC’de yer alan habere göre, Barzani ve Barzani’yi destekleyen bağımsızlık yanlısı Iraklı Kürtler, uzun yıllardır devam eden kötü muamele karşısında kendi kaderlerini tayin etme zamanının geldiğini düşünüyor. Bundan dolayı Irak’tan ayrılmayı düşünen Barzani taraftarları bunu bir referandum şeklinde yapmak istiyor.

Sponsorlu

Öte yandan IKBY’nin şuandaki başkenti Erbil’deki yönetim, Bağdat’ın sistematik biçimde petrol gelirlerinin eşit paylaşımını engellediğini de söylüyor. Yani ekonomik, sosyal ve idari açıdan IKBY kendini merkezi hükümetten soyutlanmış olarak görüyor.

Halka Referandumda Ne Sorulacak?

Oy kullanabilecek seçmenlere “Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürt yerleşimlerinin bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusu sorulacak.

Seçmenlerin önünde ise sadece iki seçenek olacak: “Evet” ve “Hayır”.

Soruda ‘Kürt yerleşimleri’ olarak tanımlanan yerler arasında Kerkük, Diyala ve Ninova gibi farklı etnik grupların yaşadığı fakat Peşmerge kontrolü altında olan bölgeler var.

Çoğunluğu Iraklı Kürtlerden oluşan 5 milyonun üzerinde seçmenin referandumda oy kullanma hakkı olacak.

Kürtlerin yanı sıra oy verecek etnik ve dini gruplar arasında Araplar, Türkmenler, Ezidiler ve Süryaniler de bulunuyor. (via BBC)

IKBY Bağımsız Olursa Yeni İsmi Ne Olur?

Barzani’nin etkin olduğu bölgeler (via BBC)

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yani kısaca IKBY, 25 Eylül’de çoğunluk ile bağımsızlık kararı alırsa yeni isim muhtemelen sadece Kürdistan olacak.