Irak ile IKBY arasında devam eden gerilimde ABD devreye girdi.

Kerkük’e Amerikan askerleri konuşlandırıldı.

Kerkük operasyonu

Bağdat ile Erbil arasındaki gerilim sürerken, ABD’nin Kerkük’e asker konuşlandırdığı belirtildi.

Sponsorlu

Irak basınında yer alan habere göre, ABD askerleri dün gece geç saatte Kerkük’teki K1 üssüne geldi.

Haber, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) merkezi parlamentodaki vekillerinden Muhammed Osman ve bir güvenlik kaynağı tarafından da teyit edildi. Muhammed Osman, 40’tan fazla Hummer’dan oluşan Amerikalı bir gücün Erbil’den Kerkük’teki K1 üssüne geldiğini, Kerkük il sınırına konuşlandığını aktardı.

GazeteDuvar’da da yer alan habere göre, Osman, bu adımın gerekçesini ‘Kerkük’te güvenliği sağlamak’ olarak açıklarken, “Kerkük’teki tüm askeri ve güvenlik güçlerinden oluşan ortak bir operasyon odası kurulacak” dedi. Osman, Kürtlerin de bu görev gücünde ‘aktif’ rol alacağını belirtti.

Irak’tan yayın yapan Shafaq News sitesi de aynı bilgiyi bir güvenlik kaynağına dayandırarak okuyucularıyla paylaştı. Kaynak, 40 Hummer’ın Kerkük’e girdiğini belirtti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Irak ordusu, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de düzenlediği bağımsızlık referandumuna misilleme olarak Kerkük ve çevresine operasyon düzenlemişti.

Haşdi Şabi’nin de katıldığı saldırı Kürtlerin tepkisinine neden olmuştu.

Petrol zengini bir kent olan Kerkük, hem merkezi yönetimin hem de Erbil’in üzerinde hak iddia ettiği tartışmalı bölgelerden biri.

Irak anayasası, Kerkük dahil tüm tartışmalı bölgelerin hangi yönetime bağlı olacağının belirlenmesi 2007 yılı son bulmadan referandum düzenlenmesini öngörüyordu. Ancak bu referandumlar hiç düzenlenmedi. Kürtler, Bağdat’ı bölgelerin demografisini değiştirmek için oylamaları ertelemekle suçluyor.

[Via GazeteDuvar, Shafaq News]