Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında Irak’ta kurulacak yeni hükümet ve kabineye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi

KDP’ye yakınlığıyla bilinen Rûdaw televizyonunun sorularına yanıt veren İbadi, “Kürt ve Sünnilerin bazı talepleri kabul edilir nitelikte ve söz konusu talepleri de hükümetin kurulmasından sonraki sürece bırakacağız. Ayrıca idari yönetim, güvenlik ve petrol konularını da görüşmeye hazırız” şeklinde konuştu.

İbadi, 28 Ağustos’ta Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, “Kürtlerin parlamentodaki en büyük gruba katılması için Kerkük konusunda pazarlık yapılmayacak” ifadesini kurmuştu.

Sponsorlu

İbadi ayrıca, Başbakan Neçirvan Barzani ile yaptıkları görüşmede de Barzani’ye, “Kerkük dosyası üzerinden tartışılması mümkün değil” ifadesini kullandığını iddia etmişti.

Bugünkü basın toplantısında Rûdaw muhabirini bu konuya ilişkin sorusuna İbadi, “Kerkük, üzerinde tartışma yapılamayacağına dair hiçbir kelime sarf etmedim” cevabını verdi.

Hiçbir partinin Kerkük’ten çıkmasına mecbur etmediklerini ifade eden İbadi, “Bazı taraflar kendi istekleriyle Kerkük’ü boykot etti. Kerküklü göçmenlerin dönmesinin siyasileştirilmemesi gerekiyor. Tuzhurmatu’da yaşananlar ise büyük bir suçtu” dedi.

30 Ağustos’ta Irak Ulusal Güvenlik Danışması Falih Feyaz’ı görevinden uzaklaştırmasına ilişkin ise Haydar İbadi, “Feyaz’ın görevinden uzaklaştırılması çok normal. Çünkü parti çalışmalarını hükümetin çalışmalarıyla karıştırdı. İllaki başbakan olacağıma dair ısrar etmiyorum. Irak’ta gerçek bir muhalefetin olmasından yanayım” şeklinde konuştu.

[Via Rudaw]