Irak Başbakanı’ndan ‘IKBY’ye müdahale ederiz’ açıklaması geldi.

İbadi, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, IKBY’nin referandum planıyla ilgili olarak ‘Irak halkının hukuk dışı güç kullanımıyla tehdit edilmesi halinde askeri açıdan müdahale edeceklerini’ cümlesini kullandı.

Irak Başbakanı referandum planını, Irak’ın egemenliğinin ihlal edilmesine çanak tutan ‘tehlikeli bir gerilim’ olarak tanımlarken, “Anayasaya karşı gelirseniz, Irak’ın ve bölgenin sınırlarına karşı gelirseniz, bu bölge ülkelerine de Irak’ın egemenliğini ihlal etmeleri açısından açık davettir, gerilimin çok tehlikeli biçimde artırılmasıdır” şeklinde konuştu.

IKBY Başkanı Mesud Barzani, 7 Haziran’da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı ardından, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017’de yapılacağını belirtmişti. Irak Başbakanı İbadi, referandumun anayasaya aykırı olduğunu vurgulayarak, sonucu tanımayacaklarını açıklamıştı.

Sponsorlu

Irak meclisi, salı günü IKBY’nin referandum girişimini reddederken, Diyala ve Salahaddin vilayetlerindeki yerel yönetimler de kendi sınırları dahilinde referandum yapılmasını kabul etmeyeceklerini söylemişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye