Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, “Tüm tartışmalı bölgelerde kontrolu sağladık” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, düzenlediği basında toplantısında, Irak ordusuna bağlı askeri birliklerin 16 Ekim’de başta Kerkük vilayeti olmak üzere tartışmalı bölgeleri geri alma amacıyla başlattığı operasyonla ilgili, “Bağdat yönetimine bağlı güvenlik güçleri tüm tartışmalı bölgelerde kontrolü sağladı. Peşmerge ve KBY’deki tüm memurların maaşlarını yakında ödeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kerkük operasyonu

Ayrıca İbadi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) bağlı bazı yayın kuruluşların, Irak ordusunun kayıplar verdiği şeklinde yayınlar yapmasını “savaş suçu” olarak değerlendirdi.

Ne Olmuştu?

25 Eylül’de Barzani’nin başında bulunduğu KBY tartışmalı bölgeleri de içeren bir bağımsızlık referandumu düzenlemiş, Irak başta olmak üzere komşu ülkelerin tepkisini çeken bu oylamadan sonra KBY’ye yönelik Irak, Türkiye ve İran tarafından yaptırımlar uygulanmıştı.

Sponsorlu

16 Ekim’de ise Irak ordusuna bağlı askeri birlikler Haşdi Şabi mensuplarıyla birlikte Kerkük’e yönelik askeri operasyon başlatmış ve Peşmergelerin ‘görüş ayrılığı’ yaşamasından sonra şehri kolay bir şekilde ele geçirmişti.

[Via İHA]